Košarka

Došao iz bijede, a sad milionima prijeti Crvenoj zvezdi: Ko je Ofer Janaj, bogataš koji je bijesan na crveno-bele!

Ofer Janaj je zaprijetio Crvenoj zvezdi, a ko je zapravo ovaj izraelski milioner?

Izvor: Youtube/ IPESE/Printscreen

Nastavila se drama oko Džonatana Motlija, Crvene zvezde i Hapoela iz Tel Aviva. Nakon što su se pojavile glasine da crveno-beli traže centra i da je upravo on jedna od opcija krenuo je da se oglašava i bogati vlasnik Hapoela Ofer Janaj. Izraelski biznismen očigledno željan sportskog uspjeha, ali i pažnje, "zapalio" je medije svojim izjavama.

Nakon što je na kraju Motli raskinuo ugovor sa Hapoelom i dalje je Crvenu zvezdu okrivljavao zbog toga Janaj, pa je u izjavi za "Sport klub" rekao da će ponuditi ugovore igračima Crvene zvezde, a onda ih možda besplatno staviti na raspolaganje Partizanu!

"Ne, nisam poslao te ponude, ali sam rekao da ako oni odvedu mog igrača, da ću da pošaljem kontraponude za sve njihove zvijezde. Ne znači da će željeti da dođu i da igraju za Hapoel, ali ću ih uzeti da mogu da idu gdje hoće. Možda mogu besplatno da ih prepustim Partizanu", rekao je Janaj za "Sport klub". Ali, ko je on?

MILIONER IZ BLATA I KIBUCA!

Izvor: Printscreen/Instagram/Ofer Yannay

Ofer Janaj rođen je 1975. godine u siromašnoj porodici. Roditelji su mu imigranti koji su došli iz Tunisa i Libije, a odrastao je sa sedmoro braće i sestara u Javnehu. Uspio je da se digne sa dna klasne ljestvice u Izraelu i to tako što se bavio inovacijama. U sport je ušao kada je već bio milioner, a prošle godine ga je "Jerusalim post" stavio na 40. mesto najuticajnijih Jevreja na svijetu.

On je vlasnik firme Nofar enerdži koja se bavi obnovljivim izvorima energije. Firmu je osnovao 2012. godine i djelovalo je da ide ka bankrotu zbog, prije svega, brojnih birokratskih problema, ali rješenje je našao u kibucima! To su posebna naselja osnovana početkom XX veka u Izraelu (prvi je osnovan 1909.) u kojima se živi u komuni i cio profit se ponovo ulaže u zajednicu. Često se grade na ivicama teritorije koju kontroliše država i s početka su bili neka vrsta miksa cionizma i socijalizma. Sa jedne strane zajednice nisu težile profitu i bila je zastupljena ideja socijalne pravde, a sa druge je projekat ipak bio ekspanzionistički. Sada ima 270 kibuca, populacija im je 126.000 ljudi, a upravo tu su se distribuirali solarni paneli i ostala tehnologija Nofara.

Na berzi u Tel Avivu je to druga najveća kompanija, a sada njihovi paneli stoje u sedam zemalja i proizvode preko 3000MW obnovljive energije. Nedavno je izbacio i knjigu "Novo ispod sunca: Obnovljiva solarna energija i kraj energetske krize čovečanstva" u kojoj govori o inovacijama kojima bi mogao da se poveća udio obnovljivih izvora energije u budućnosti.

PRVI PRIVATNIK U RADNIČKOM KLUBU!

Izvor: Independent Photo Agency Srl / Alamy / Alamy / Profimedia

Hapoel na hebrejskom znači radnik, a kako je Izrael na početku svoje nezavisnosti uglavnom imao ljevičarske vlade i veliki broj stanovništva je bio socijalističke i komunističke političke orijentacije, skoro svaki veći grad ima klub koji se zove ovako. Uglavnom nose crveno, iz političkih razloga, a rivali su sa klubovima imena Makabi koji su uglavnom imali podršku publike koja je više bila nacionalistička.

Ofer Janaj je prvi privatni vlasnik Košarkaškog kluba Hapoel Tel Aviv, a kada je ušao u klub odmah je počeo da dovodi velike zvijezde. Osim već pomenutog Motlija najveće ime je svakako dugogodišnji NBA plejmejker Patrik Beverli. Na pleju mu je rezerva nekadašnji igrač Crvene zvezde Džo Reglend, a dvojku pokrivaju reprezentativac Izraela Bar Timor i nekadašnji bek Čikaga Antonio Blejkni. Tu je i doskorašnji košarkaš Partizana Bruno Kaboklo i krilni centar reprezentacije Tomer Ginat.

KAKVA JE ISTORIJA HAPOELA?

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Nekoliko košarkaša iz regiona igralo je u ovom klubu, a prvi je stigao Radenko Dobraš. Banjalučanin je igrao za ovaj klub nakon kraja NCAA karijere početkom devedesetih, a tih godina je sezonu u Hapoelu proveo i Nenad Marković. Bio je sezonu u Hapoelu i Nikola Bulatović, bivši centar Budućnosti, Profikolora, partizana i FMP-a kao i Jasmin Hukić.

Zlatno doba Hapoela bile su šezdesete, kada je osvojeno svih pet šampionaksih titula i dva od četiri kupa, a dva puta je ovaj klub bio nadomak evropskog trofeja. Igrali su polufinale Kupa Koraća 1980. i 1988. godine, a oba puta ih je savladao rival iz Jugoslavije - Cibona. Sada sa Oferom Jananom na čelu žele da osvoje Evrokup i tako uđu u Evroligu. Kako stvari stoje, moraće to bez Džonatana Motlija!

(MONDO, Nikola Lalović)