Bil Rasel je najtrofejniji NBA košarkaš svih vremena, ali ni to nije bilo dovoljno da rasistima u Americi dokaže da je jednako vredan kao neki ljudi druge boje kože.
Košarkaški svet se i dalje oprašta od Bila Rasela, jednog od najboljih košarkaša svih vremena i čoveka koji je lično "odgovoran" za veličinu Boston Seltiksa kao franšize. Osvojio je 11 titula, 5 puta je bio MVP NBA lige, ali to mu nije previše olakšalo život.
Lebron Džejms je nedavno rekao da mrzi da igra u Bostonu jer je publika tamo "užasno rasistička", a sada je ćerka Bila Rasela otkrila kroz šta je sve legendarni centar prolazio u Novoj Engleskoj samo zato što je crnac.
"Jedne noći kada smo se posle tri dana odmora vratili kući shvatili smo da je kuća opljačkana. Sve je bilo ispreturano, a "CRNČUGA" je bilo ispisano sprejem na zidovima. Provalnici su sipalo pivo u bazen, provalili su u tribinu sa trofejima i polomili većinu pehara. Ja sam bila sleđena i šokirana od tog prizora, svi su bili jako uznemireni. Policija je došla i posle nekog vremena su otišli.A onda su moji roditeljiu otkrili da su provalnici izvršili nuždu na njihov krevet", rekla je Karen Rasel, inače TV novinarka.
Iako je njen otac bio NBA superzvezda, iako je Bostonu kao prilično maloj sredini za uslove Amerike donosio titulu za titulom godinu za godinom, to rasiste nije sprečavalo da konstantno maltretiraju porodicu Rasel.
"Svaki put kad su Seltiksi bili na gostovanju vandali su dolazili i pretureali nam kante za smeće. Moj otac se žalio policiji, ali oni su mu pričali da su kante preturali rakuni. Onda je on pitao gde da izvadi dozvolu za nošenje oružja, pa rakuni više nikada nisu došli", dodala je ona.
A kada je pred kraj Raselove igračke karijere 1967. godine donesen Zakon o slobodi informacija, tada već legendarni košarkaš je mogao da vidi svoj FBI dosije. A tu je pisalo svašta...
"Jedini put kada smo se stvarno uplašili je bilo kada je moj otac pisao članak o rasizmu za "Saturdej Ivning Post". Dobio je nadimak Felton X. Dobijali smo preteća pisma i moji roditelji su tražili svoje FBI dosijee. Kada je donesen zakon da su ti podaci javni, moj otac je tu našao da se o njemu piše kao o "arogantnom crncu koji neće da potpisuje autograme beloj deci"", završava svoju priču Karen Rasel.
Pedesetih je sama pojava crnih igrača u NBA bila kontroverzna tema, a ni u decenijama nakon toga očigledno život Afroamerikanaca u tom delu Amerike nije postao mnogo lakši. Čak ni ako se zovu Bil Rasel.