Poznati košarkaški agent govorio je o sugestiji najjačeg takmičenja klubovima povodom ugovora igrača. Izneo je mišljenje o rešenju.
Dok nacionalne lige u Evropi proglašavaju kraj sezone i dok se iščekuje definitivna odluka Evrolige (koja će se odnositi i na Evrokup) o nastavku ili otkazivanju, košarkaši su se našli u nezgodnoj situaciji.
S obzirom na to da je na parketu odigrano 70 odsto sezone, ostaje velika nedoumica oko toga kako će biti isplaćene dalje obaveze prema igračima, kao i da li te uopšte u ovoj situaciji uopšte postoje?
Evroliga je uputila nezvanični predlog klubovima da plate igračima za do sada odigrano, a poznati srpski menadžer Miodrag Ražnatović rekao je da je ta ideja loša i da nije pravedna prema igračima.
Tim povodom, on se oglasio na sajtu svoje agencije Beobasket i govorio o konfliktnim pozicijama između klubova i igrača u vezi sa finansijskim i ugovornim obavezama.
Ražnatović je rekao da kao advokat i košarkaški agent mnogih igrača na koje ova situacija utiče, oseća potrebu da iznese svoje mišljenje, posebno zato što je aktivno učestvovao u razgovorima sa FIBA tokom uspostavljanja Košarkaškog arbitražnog tribunala (BAT) pre 10 godina.
Poznati košarkaški menadžer rekao je da nema rasprave oko toga da trenutna suspenzija svih takmičenja zbog pandemije pada pod kategoriju "nepredviđenih okolnosti". U pravnim terminima, to je viša sila.
"Kao drugo, nema rasprave oko toga da evropski ugovori nemaju klauzulu koja reguliše te nepredvidljive okolnosti i zbog toga su naši ugovori drugačiji od onih u NBA ligi, gde imaju kolektivni ugovor", objasnio je Ražnatović.
Zbog toga, njegova poruka je da ova situacija mora da bude rešena u skladu sa opštim pravnim principima, a da slučajevi koji dospeju pod jurisdikciju BAT-a moraju biti rešeni u skladu sa principom "dobro i pravično" (ex aequo et bono).
"Prema mom mišljenju, situacija nije toliko komplikovana. Igrači su već zaradili sedam mesečnih plata i to skoro uopšte nije sporno. Sav fokus, diskusije i dileme usredsređene su na rešenje sudbine preostale tri plate, drugim rečima – 30 odsto njihove finansijske zarade", napisao je Ražnatović.
Agent je podsetio da je nezvanična preporuka Evrolige klubovima da igračima plate 67 odsto vrednosti ugovora (drugim rečima - ono što su zaradili).
"To definitivno nije prihvatljivo rešenje ove situacije, jer takav predlog ostavlja igračima sve negativne efekte i posledice. Uz to, nije prihvatljivo objasniti to činjenicom da klubovi više nemaju prihod i da zato igrači ne mogu da budu plaćeni. Predloženo rešenje ostavlja igrače definitivno bez ikakvog prihoda i zato ne može biti posmatrano kao ravnopravno i fer", naveo je Ražnatović.
On je dodao da je Evroligina nezvanična preporuka u potpunoj suprotnosti sa navedenim principom ex aeque et bono. "Sa apsolutnom uverenošću može biti rečeno da to neće biti prihvaćeno", naglasio je menadžer.
Ražnatović je podsetio da je do sada pred BAT-om bio samo jedan slučaj u kojem je "viša sila" bila istaknuti prigovor.
"To je slučaj protiv libanskog kluba Šampvil, a BAT je zauzeo stav da je pošteno i pravično da se podeli teret više sile između kluba i igrača. Na osnovu tog precedenta, apsolutno sam uveren da će svi slučajevi koji budu pokrenuti pred BAT-om imati isti epilog".
Dakle, Ražnatović je uveren da će i u predstojećim slučajevima presuda glasiti da klubovi i igrači podele teret negativnih posledica.
"Pošto pričamo o 30 odsto vrednosti ugovora, uveren sam da će šteta biti podeljena na jednake delove. To znači da će klubovi morati da plate dodatnu jednu i po platu igračima umesto tri. Izraženo u procentima, to je 15 odsto ugovora. Sa druge strane, igrači će morati da odustanu od tog procenta svog ugovora".
Za kraj, Ražnatović je rekao:
"Prosto rečeno, igrači će biti plaćeni 70 odsto svog ugovora za utakmice koje su odigrali, plus 15 odsto kompenzacije. To će zajedno činiti 85 odsto ugovora".
Ražnatović je rekao da je teško da će navedena kompenzacija veoma teško biti manja od 85 odsto i uz to je kritikovao nezvanični zahtev predstavnika sindikata igrača Evrolige, koji su tražili da im bude isplaćeno 80 odsto.
"Na kraju, naglašavam da je ovo moje profesionalno mišljenje i da nije obavezujuće, ali stojim iza navedenog apsolutno uveren da je potpuno u skladu sa principom ’ex aequo et bono’. Očekujem i da BAT zauzme istu poziciju".