U to malo minuta što povremeno dobije od trenera Van Gandija, srpski div uspeva da - bar statistički - bude uspešniji od Šakila O'Nila, Džejmsa Hardena, Čarlsa Barklija...
Ovako izgleda večna lista NBA lige kada su postignuti poeni po broju šuteva ka košu u pitanju:
1. Boban Marjanović 1,62
2. Adrijan Dantli 1,53
3. Čarls Barkli 1,52
4. Džejms Harden 1,51
5. Šakil O'Nil 1,47
Najkraće rečeno, ne postoji igrač u modernoj istoriji NBA lige koji je postizao veći broj poena po šutu (1,62) od Bobija Marjanovića. Pomnoženo sa sto, srpski gorostas ubacuje 162 poena na 100 šuteva iz igre prema čemu je ispred Adrijana Dantila, Čarlsa Barklija, Džejmsa Hardena, Šakila O'Nila, itd.
NBA statističari ovu kategoriju vode od 1974. godine i do danas nije zabeleženo da je neki as bio produktivniji u napadu od 222 centimetra visokog košarkaša Detroit Pistonsa.
Zbog čega je svetska javnost tek danas za ovo saznala i to u tekstu kojem je autor, Kris Hering, dao naslov: "Zašto je najefikasniji napadač u NBA istoriji zakucan za klupu"? Jednostavno, preduslov da biste uopšte bili razmatrani i poređeni sa ostalima je da imate najmanje 100 odigranih utakmica u ligaškom delu sezone, što je uslov koji je Marjanović u trećoj godini u NBA ispunio tek krajem 2017. godine.
Kada su Hering i njegove kolege odlučile da "izmere" Bobijev "points per shot attemps" rejting, imali su šta i da vide - najbolji prosek od kada se takozvana "pametna statistika" bavi ovom kategorijom!
Uprkos tome, centar kojeg trener Pistonsa, Sten van Gandi tek povremeno koristi ove sezone - bilo da je reč o završnicama uveliko rešenih utakmica, bilo da se radi o povredi startnog centra, Andrea Dramonda - zabeležio je samo 13 izlazaka na parket od starta sezone (a, jednom je na terenu proveo manje i od sekunde).
Ipak, ako pitate Van Gandija, Marjanovićev problem nije u napadu, nego odbrani, s obzirom na to da korpulentni košarkaš nema brzinu dovoljnu da stigne protivničke igrače.
"Teško je, s obzirom da se suprotstavljaš momcima koji se rašire po celom terenu, a ti moraš da postaviš odbranu na sedam, osam metara", rekao je Van Gandi.
Marjanović treću sezonu igra u NBA ligi, a još nije upisao 1.000 minuta.
"Boban se trudi da poboljša rad nogu, tako da sam siguran da će biti sposoban da igra protiv mnogih igrača. Ali, kada si udaljen od koša, sve je teže", dodao je Van Gandi.
Košarkaš koji je ove sezone upisao samo 13 nastupa, poentirao je skoro svaki put kad je bio na terenu, kao i ranijih sezona, pa ovakve brojke ne čude. Većina Bobijevih poena usledila je nakon polaganja, zakucavanja ili sa linije slobodnih bacanja.
Marjanović je u noći između srede i četvrtka peti put ove sezone bio starter, odigrao je odlično u porazu od Majami Hita i još jednom bio efikasan u ofanzivi. Meč je završio sa 15 poena (uz devet skokova), uz šut iz igre 5/8 za 22 minuta provedena na terenu, što je u rangu njegove dosadašnje statistike od 1,62 poena po šutu.
Reprezentativac Srbije, međutim, ispoljava slabosti kada je odbrana od "pik-en-rol" napada u pitanju, Van Gandi tvrdi da su mu spore takozvane lateralne, odnosno bočne kretnje. Međutim u isto vreme u SAD kod jednog broja NBA analitičara vlada uverenje da ovaj iskusni trener na čelu šampionske franšize ili nema vremena ili nema znanja da osmisli stil igre u kom bi se minimalizovale Marjanovićeve (29) mane, a do izražaja došle brojne prednosti o kojima ova statistička kategorija i svedoči.
Nije mali broj onih koji smatraju da je za Marjanovića najbolje da zatraži trejd i pokuša da se nametne u nekoj drugoj ekipi. Njega je tokom "ruki" sezone (2015/16) nahvalio i bivši trener, Greg Popovič, koji je s Bobijem radio u San Antonio Sparsima.
Prema njegovim riečima, Marjanović bi zabeležio daleko veći uspeh da je igrao u vreme kada su dominirali visoki i spori centri poput Rika Smitsa, Kevina Dakvorta i Bila Ketrajta.