TOP LISTA

ŠAMPIONSKE DINASTIJE: Juve ide ka vrhu, a Zvezda još mora da juri Partizan!

Autor Mladen Šolak

Koliko su trajale najduže šampionske serije u Evropi i bar još koliko će rekord crno-belih biti nedostižan za crveno-bele ako ostanu na vrhu.

Proslava Partizanove šeste titule u nizu 2013.
Izvor: MN Press

U nedelju pred ponoć u Italiji se dogodilo ono što je i bilo očekivano - Juventus je postao šampion čak deveti put u nizu.

Kristijano Ronaldo i saigrači postali su šampioni Serije A dva kola pre završnice, ostavivši kao i prethodnih sezona za sobom rivale pre "foto-finiša".

Na taj način, "Stara dama" je produžila impresivni niz uspeha u nacionalnom prvenstvu, u kojem je stala uz rame timovima sa najdužim serijama osvojenih titula.

Interesantno je da će Juveu biti potrebno još pola decenije uspeha da stigne rekordera!

Pročitajte najuspešnije nizove i pogledajte gde je u tom spisku i srpski rekord, koji je Partizan postavio na prelazu dve decenije 21. veka.

7 TITULA: PRE PSŽ-A NA VRHU JE BIO...

Žuninjo Pernambukano
Izvor: Guliver, Denis Doyle/Getty Images Europe

Sa trenutne vremenske distance pomalo iznenađujuće zvuči da je u Francuskoj pre Pari Sen Žermena postojala podjednako dominantna sila, koja nije izdvajala baš toliki novac, a opet bila moćna.

Naravno, bio je to snažni Lion, koji je osvojio sedam titula u periodu od 2002. do 2008. godine. Interesantno je da taj klub nije ni pre ni posle tog niza bio prvak.

Pari Sen Žermen je te 2008. bio daleko iza njega sa samo dve titule, ali je u oktobru 2011. sa ulaganjem katarskih miliona preokrenuo situaciju i osvojio sedam naslova.

"Prinčevi" bi bili na ovoj listi, ali im je Monako u istorijskoj sezoni 2016/17 poremetio planove…

*Sedam titula u nizu osvajali su i Olimpijakos u Grčkoj (1997-2003, pa 2011-2017), kao i Maribor u Sloveniji (1997-2003) i APOEL na Kipru, gde je ove godine taj niz prekinut otkazivanjem sezone, nakon koje će Omonija u kvalifikacije za Ligu šampiona.

8 TITULA: Bajern, Juve i vladavina do Partizanovog rivala

Tomas Miler i Leonardo Bonući
Izvor: Guliver/Getty, Lars Baron/Bongarts

Interesantna je bila ta sezona 2010/11, posle koje u dve jako važne evropske lige više ništa nije bilo isto.

Tog leta, prvaci Nemačke i Italije bili su Klopov Dortmund i Alegrijev Milan. Nakon tih slavlja, velikani sa Vestfalena i San Sira se nisu ni primakli peharu prvaka.

Bajern je od 2012. do danas na tronu Nemačke, Juventus u istom periodu vlada Italijom i sa trenutne pozicije deluje teško da će neko moći da poremeti to stanje stvari...

Za to vreme, na severu kontinenta, u Velsu, ovog leta je završena osmogodišnja dominacija tamošnjeg prvaka, Nju Sejntsa. Prvi put u istoriji, prvak te zemlje postao je Konahs Ki, Partizanov prošlosezonski rival iz kvalifikacija za Ligu Evrope.

Simpatični tim je prvi put osvojio titulu u svojoj istoriji.

*Osam titula osvojio je i Bazel u Švajcarskoj, u periodu od 2009. do 2017. godine.

9 TITULA: Seltik - Rendžers 2:1

Izvor: Guliver, Mark Runnacles/Getty Images Europe

Najveći škotski klubovi, tvorci kultnog "Old Firm" derbija, u tri navrata su osvajali po devet titula u nizu i smenjivali jedni druge u periodima dominacije.

Pošto je Rendžers u poslednjih 10 godina prošao kroz najteži period u istoriji i kroz pad do četvrte lige posle bankrota 2012, jasno je da je Seltik to iskoristio da se izdigne i da osvoji devet titula u poslednjih devet godina.

Isti uspeh Seltik je ostvario i u periodu od 1966. do 1974, kada je bio i šampion i vicešampion Evrope (1967, 1970), dok je Rendžers tako dominantno vladao od 1989. do 1997.

Titula je na "Ajbroks" poslednji put došla 2011, a san svih koji vole plavo u Glazgovu je da je Stiven Džerard vrati posle tako dugog perioda.

U grupi timova sa po devet titula u nizu je i Dinamo Kijev, koji je bio neprikosnoven u Ukrajini posle raspada Sovjetskog saveza i vladao neprekidno od 1993. do 2001. godine. U međuvremenu je Rinat Ahmetov od 1996. podizao Šahtjor i napravio klub koji je u 21. veku osvojio čak 13 titula.

 *Isti niz titula napravio je i CSKA Sofije u Bugarskoj, u periodu od 1954. do 1962. godine.

DVOCIFRENI BROJ: Idemo na istok Evrope...

Izvor: MN Press

Spisak osvajača okruglo deset uzastopnih timova vodi nas istočnije.

Tamo su po deset titula u nizu podigli Dinamo Tbilisi u Gruziji (1990-1999), MTK iz Budimpešte u Mađarskoj (1914-1925, jer nije bilo dve godine takmičenja zbog Prvog svetskog rata), a zatim Pjunik u Jermeniji (2001-2010), koji je takođe bio post-sovjetski vladar svoje zemlje.

Poput Dinamo Kijeva i Pjunika, nakon raspada SSSR-a u Moldaviji je dominaciju potpuno preuzeo Šerif iz Tiraspolja i osvojio 18 titula, od kojih 10 u nizu u periodu od 2001-2010.

EX-YU REKORD: Dinamo Zagreb - 11

Izvor: Guliver, Dan Mullan/Getty Images Europe

"Ovo ste videli sad i nikad više", rekao je prvi čovek Dinamo Zagreba Zdravko Mamić kada je u leto 2017. video Rijeku sa titulom prvaka.

Od narednog leta najdominantniji hrvatski klub vratio je titulu i ona je i dalje u vitrinama "Maksimira", gde je završila čak 21 put od cepanja Hrvatske od Jugoslavije 1992.

Najduži niz osvojenih titula Dinamo je ostvario od 2006. baš do 2016. godine, kada je 11 puta uzastopno bio prvak, što je i rekord na prostoru bivše Jugoslavije.

Rijeka je nakratko prekinula tu seriju, ali je ona ponovo pokrenuta i još traje.

VLADAR SEVERA - Rozenborg i 13 titula 

Izvor: MN Press

Zlatna era najuspešnijeg norveškog kluba donela mu je mesto u vrhu ove liste.

U period od 1992. do 2004. klub iz Trondhajma uspostavio je dominaciju kakva nikad ranije nije bila viđena.

Igrajući atraktivan fudbal, Rozenborg je pod vođstvom čuvenog trenera Nilsa Arne Egena osvojio čak 14 titula, a razmak između njegovih uspeha je čak 39 godina. Prvi šampionski pehar uneo je u klub 1971, sa samo 30 godina, a svoj poslednji 2010.

"VEČNI" BELORUSKI PRVAK: BATE - 13 PUTA

Izvor: MN Press

Najuspešniji beloruski klub, BATE Borisov, bio je apsolutni vladar svoje zemlje u prethodnih deceniju i po i bilo je pravo čudo kada je Dinamo Brest uspeo da ga "skine" sa trona u jesen 2019.

Ostaje da se vidi da li će višegodišnji učesnik Lige šampiona uspeti da se brzo konsoliduje i da posle jedne godine vrati titulu. Ove sezone vodi aktivnu trku sa Šahtjorom iz Soligorska...

REKORDERI SA 14 TITULA: Jedan nestao 2016. godine

Gibraltar
Izvor: Guliver, Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images Europe

Skoro deceniju i po vladari svojih zemalja bili su Skonto iz Rige u Letoniji i Linkoln Red Imps sa Gibraltara.

Skonto je bio osnovan u decembru 1991. i odmah je postao tako dominantan da je vladao neprestano od 1992. do 2004. godine. Zbog bankrota 2016. je ugašen.

Sa druge strane kontinenta, na Gibraltaru je od 2003. do 2016. godine titule osvajao polu-profesionalni klub Linkoln, koji je 2014. postao i prvi klub predstavnik te teritorije u Ligi šampiona.

NAJUSPEŠNIJI U SRBIJI: PARTIZAN OD 2007-2013

Izvor: MN Press

U proleće 2013. godine, Partizan je osvojio rekordnu šestu titulu u nizu, što je ubedljivo najduža dominacija srpskih klubova.

Crno-beli su te sezone postavili rekord za koji će Crvena zvezda i dalje morati da se dosta pomuči, iako je u junu prvi put u svojoj istoriji osvojila tri titule u seriji.

Partizan je u tom periodu bio dominantniji, potvrđivao tu dominaciju u derbijima odluke, a kapiten Saša Ilić je podizao titule svakog leta (osvojio je čak 11). Nakon tog niza crno-beli bili su prvi put izjednačeni sa crveno-belima u broju osvojenih titula.  

Posle te godine u Humsku su stigle još dve titule – 2015. i 2017, a onda je započet Zvezdin najuspešniji period od raspada SFR Jugoslavije.