Fudbal

Vremena se definitivno menjaju - Saudijska Arabija dobija ŽENSKU ligu!

Izvor mondo.rs

Konačno će žene i devojčice zaigrati fudbal u konzervativnoj zalivskoj kraljevini

Izvor: Emilio Andreoli/Getty Images Europe

Saudijska Arabija pokreće žensku fudbalsku ligu, dve godine nakon što je ženama prvi put dozvoljeno da dolaze na stadion.

Kako prenosi BBC, liga će se igrati u prestonici Rijadu i još dva druga grada.

Ovo je još jedan potez princa Mohamed bin Salmana kojim reformiše ovu izuzetno konzervativnu teokratsku državu, koja je dugo vremena bila jedno od najstrožih društava na svetu.

Državni funkcioneri naveli su da na ovaj način žele da poboljšaju učešće žena u sportu.

"Pokretanje lige podstiče učešće žena u sportu u našem društvu i doneće veće prepoznavanje ženskih sportskih uspeha", saopštila je državna Saudijska federacija Sport za sve.

Saudijkama je prvi put dozovoljeno da dolaze na stadion januara 2018. godine – iste kada je ženama konačno dozvoljeno da voze automobile.

Prošle godine je kraljevskim ukazom Saudijkama dozvoljeno da putuju u inostranstvo bez muške pratnje, a ukinuta je i polna segregacija u restoranima.

Povrh svega toga, Saudijska Arabija je prošle godine objavila da će prvi put u istoriji otvoriti vrata stranim turistima. Do sada su stranci mogli da ulaze u zemlju jedino sa radnim dozvolama ili kao vernici koji idu na hadžiluk u Meku i Medinu.

Sada su turisti ohrabreni da putuju i na druga mesta, na morsku obalu, otvaraju se odmarališta i hoteli, a ukinuta je i zabrana oblačenja za žene, koje sada u poseti ovoj zemlji neće morati da budu pokrivene od glave do pete na javnim mestima, a moći će da idu i bez muške pratnje.

Ipak, od turista se i dalje traži da se oblače "skromno", a Meka je ostala zabranjena za nemuslimane.

Saudijska Arabija je poslednjih godina ulagala ogroman novac na organizovanje popularnih sportskih događaja, i sport van zemlje, muzičke manifestacije, a sve u želji da se malo modernizuje i da popravi svoj imidž u svetu.

Iako su sve to koraci u pravom smeru, i dalje ostaje mnogo posla. Aktivistkinje za ženska prava se i dalje hapse, novinari takođe, mediji nisu slobodni, a svet je potresla afera zbog ubistva novinara Džamala Kašogija.