OVO NE ZNATE

JUGOSLAVIJA IMALA BRONZU SA MUNDIJALA, A ONDA SE "UMEŠALA" FIFA: Posle pola veka častili Amere, a postoje DVE teorije!

Autor Mirela Ljumić Izvor mondo.rs

Najveći uspeh naše reprezentacije ostaju dva četvrta mesta na Svetskom prvenstvu, a punih 56 godina smo imali fantomsku "bronzu". FIFA je posle toga odlučila da interveniše...

Izvor: FSS/Promo/YouTube/Petar Milivojevic/Printscreen

Fudbalska reprezentacija Srbije se i sa Svetskog prvenstva u Kataru vratila razočarana. Svi smo se nadali da će generacija koju predvodi Dragan Stojković Piksi napraviti iskorak u odnosu na prethodne u 21. veku, ali bilans od remija i dva poraza - doneo nam je tek četvrto mesto "otpozadi". Interesantno, upravo četvrto mesto - samo od napred - najbolji je plasman koji je naša "A" selekcija beležila na Mundijalima i to u dva navrata (1930. i 1962. godine), s tim da za orvo možemo da "zahvalimo" FIFA.

Dobro je već poznato da je Jugoslavija na premijernom izdanju Svetskog prvenstva u Urugvaju napravila senzaciju plasiravši se u polufinale, gde nas je ipak "uništio" domaćin 6:1, a s obzirom na to da se nije igrao meč za treće mesto - dugo se o tom rezultatu pričalo kao o nedodeljenoj "bronzi" za naše fudbalere. Ispostaviće se da ovakvu zaslugu nismo mogli da pripišemo sebi i tu je godinama kasnije intervenisala FIFA, pa je Jugoslavija sada u svim zvaničnim dokumentima zavedena kao četvrtoplasirana sa Svetskog prvenstva u Urugvaju, iako kao što smo rekli - meč za bronzu nikad nije odigran.

U pitanju je praksa koju je FIFA uvela tek od narednog Svetskog prvenstva u Italiji, s tim da su postojale teorije da je bio zakazan i u Urugvaju, međutim nije odigran jer je Jugoslavija odbila. Nezvanično, razlog je nezadovoljstvo zbog suđenja u polufinalnoj utakmici sa Urugvajem, zapisano je u knjizi o prvom Mundijalu autora Džavada Hajdera.

S druge strane, novine u Jugoslaviji su u septembru 1930. godine pisale o tome da je "Jugoslaviji dodeljeno treće mesto na Svetskom prvenstvu", navodeći pravilo sa Olimpijskih igara koje takođe nije potvrđeno - i koje kaže da treće mesto zauzima reprezentacija koja izgubi od šampiona (Urugvaj u finalu pobedio Argentinu 4:2). Problem kod ovakvog tumačenja je što su na Olimpijskim igrama postojali mečevi za bronzu, s izuzetkom 1920. kada je turnir organizovanom po bizarnim pravilima.

Mnogo kasnije, 1986. godine, Tehnički komitet FIFA doneo je odluku o tačnom rangiranju svih reprezentacija na svim Mundijalima, a u njima je zavedeno da su SAD osvojile bronzu zbog bolje gol-razlike. Za gol. I tako je Jugoslavija "ostala" bez trećeg mesta... Ostaje nejasno zbog čega FIFA nije odlučila da dve reprezentacije "drže" treće mesto, ili obe četvrto, i zašto bi pola veka kasnije revidirali pravila.

Podsetimo, za ovu reprezentaciju Jugoslavije nastupali su samo srpski fudbaleri zbog odluke hrvatskih vlasti da zabrani svojim igračima da idu u Urugvaj. Tako su za Jugoslaviju igrali samo igrači iz četiri kluba - BSK, Jugoslavija, Soko i francuski Set, dok su najpoznatiji fudbaleri ove generacije Aleksandar Tirnanić, Blagoje Marjanović, Milutin Ivković, Milorad Arsenijević i drugi...