Tog 20. juna 1982. godine, dve sudijske odluke pogurale su domaćina Španiju u narednu fazu turnira, a Jugoslaviji "potpisale" ispadanje.
Prošlo je tačno 40 godina od jedne od najvećih sudijskih krađa u istoriji Mundijala. Fudbalska reprezentacija Jugoslavije je pre ravno četiri decenije bila žrtva sudijskog pomaganja domaćinu Svetskog prvenstva, zbog čega su "plavi" i ispali sa turnira.
Bilo je to 20. juna 1982. godine, kada su se sastale selekcije Španije i Jugoslavije, a domaćini uz pomoć danskog sudije Heninga Lunda Sorensena uspeli da savladaju tim Miljana Miljanića - 2:1!
Jugoslavija je na startu turnira u Španiji remizirala 0:0 protiv Severne Irske, potom su u trećem kolu savladali Honduras 1:0, a da danski sudija nije umešao prste, remi protiv Španije bi domaćina koštao prolaska u narednu fazu turnira, a "plavi" bi napravili veliki uspeh.
Ipak, nije bilo tako. Jugoslavija je povela golom Ivana Gudelja u 10. minutu meča, ali dobru igru našeg tima "presekao" je danski sudija. On je prekršaj Velimira Zajeca nad Alonsom, očigledno van kaznenog prostora, okarakterisao kao jedanaesterac.
Huanito je šutirao penal i promašio čitav gol, ali to kao da nije odgovaralo Dancu. On je zahtevao da se penal ponovi pod izgovorom da je golman Jugoslavije Dragan Pantelić ranije napustio gol-liniju.
U tom drugom pokušaju, Huanito je ipak pogodio i doneo izjednačenje Špancima, da bi Enrike Saura u drugom poluvremenu presudio Jugoslovenima. Ali nije to bila jedina sporna stvar u ovoj grupi.
JUGOSLAVIJA: Pantelić, Jovanović, Stojković, Gudelj, Zajec, Krmpotić, Petrović, Šljivo, Šurjak, Sušić, Vujović.
Jugoslavija je u poslednjem kolu savladala Honduras, ali u to vreme se mečevi poslednje runde grupne faze nisu igrali u isto vreme. Španci su svoj meč sa Severnom Irskom zakazali dan kasnije, pa su znali šta im je potrebno da obe selekcije prođu dalje.
Severna Irska je slavila 1:0 i zajedno sa Španijom otišla u drugu grupnu fazu, gde su i jedni i drugi završili na poslednjim pozicijama u svojim grupama. Na ovom turniru se dogodila i "Sramota iz Hihona", kada su Zapadna Nemačka i Austrija učinili isto kako bi oni prošli dalje, a Alžir ispao iz takmičenja.