Donedavno jedna od omiljenih aplikacija za dopisivanje krenula je brzo nizbrdo…
WhatsApp je ažurirao svoje Uslove korišćenja i Politiku privatnosti kako bi se “bolje integrisao sa Facebook proizvodima i servisima“.
Na kraju, od 8. februara vaši WhatsApp podaci, uključujući broj telefona, informacije o tome šta ste gledali kroz aplikaciju, gde ste išli i kad ste punili bateriju i na koju ste Wi-Fi mrežu bili nakačeni, biće podeljeni sa Facebook platformom i njenim kompanijama sa kojima sarađuje.
Jedine opcije koje imate - prihvatite novosti ili napustite WhatsApp.
Velika prašina podigla se oko ovoga i još važnije - veliki broj ljudi napušta WhatsApp, jer različiti izvori obaveštavaju nas o tome šta se sad moramo da delimo od podataka sa drugim aplikacijama i servisima. Signal je, izgleda najviše profitirao od WhatsApp situacije, pa je ta aplikacija broj jedan u Google Play, APK Pure i sličnim prodavnicama, ali i na AppStore prodavnici za iPhone i iPad tj. iPod. Takođe, Telegram je dobio veliki broj novih korisnika, kao i ostale aplikacije, o kojima smo već pisali.
Nažalost, loša situacija po WhatsApp se nastavlja. Na zvaničnom blogu aplikacije objavljeno je šta to WhatsApp ne čini svojim korisnicima i neko je namerno ili slučajno slagao! Između ostalog, na infografiku se jasno naznačava da WhatsApp ne prikuplja podatke o kretanju korisnika, ali se u novim Uslovima korišćenja, koji su ažurirani početkom godine, jasno vidi da to nije tako.
U odeljku Automatically Collected Information novih Uslova poslovanja jasno se kaže: “Informacije o lokaciji. Uz vašu dozvolu prikupljamo i koristimo precizne informacije o lokaciji sa vašeg uređaja kada odlučite da koristite funkcije povezane sa lokacijom, na primer kada odlučite da delite svoju lokaciju sa kontaktima ili pregledate lokacije u blizini ili lokacije, koje su drugi delili sa vama“.
Da stvar bude zanimljivija i gora, čak i ako ne koristite lokacijske servise kroz WhatsApp aplikaciju on vas prati: “Čak i ako ne koristite naše funkcije povezane sa lokacijom, mi koristimo IP adrese i druge informacije kao što su pozivni brojevi telefonskih brojeva za procenu vaše opšte lokacije (npr. grada i države). Informacije o vašoj lokaciji koristimo i u svrhu dijagnostike i rešavanja problema“.
Nejasna formulacija u Politici privatnosti napominje da vam WhatsApp daje “izbor“ da isključite pristup lokaciji i ne koristite nikakve funkcije povezane sa lokacijom. Međutim, dalje se kaže da platforma i dalje prikuplja informacije poput vaše IP adrese i pozivnog broja telefonskog broja, koji koristite za WhatsApp aplikaciju.
Što se tiče deljenja ovih podataka sa Facebook-om, u Politici privatnosti dalje stoji: “Sarađujemo sa nezavisnim dobavljačima usluga i drugim Facebook kompanijama, kako bi nam pomogli da radimo, pružamo, poboljšavamo, razumemo, prilagođavamo, podržavamo i plasiramo naše usluge“. Stoga WhatsApp jasno navodi da informacije o vašoj lokaciji deli sa trećim licima, kao i sa drugim Facebook kompanijama.
Ovo će, verujemo dodatno naneti štetu ionako poljuljanom kredibilitetu WhatsApp aplikacije. Ipak, prema našoj anketi - WhatsApp je druga najpopularnija aplikacija za dopisivanje, kojoj u Srbiji (i regionu) najviše veruju. Čak oko 24 procenta ispitanika, od više od 4.150 učesnika ankete, koristi trenutno WhatsApp i veruje mu.