Nema više privatnosti

FACEBOOK I INSTAGRAM ŠPIJUNIRAJU KORISNIKE PREKO SELFIE KAMERE: Podignuta tužba protiv ovih društvenih mreža!

Autor Miloš Delević Izvor mondo.rs

Porota odlučuje o njihovoj sudbini!

Izvor: Mondo/ Screenshot, Mondo/ Screenshoot

Facebook je kupio Instagram prošle godine u poslu vrijednom skoro milijardu dolara, sada se ove dvije društvene mreže nalaze pred sudskim sporom.

Naime, tokom jula su postojale glasine da je Instagram pristupao kamerama na iPhone modelima čak i kad ona nije bila korišćena.

Facebook je negirao te optužbe i svalio je krivicu na bag koji je u stvari trebalo da popravi taj problem, a koji je slao notifikacije da je Instagram pristupao iPhone kameri. Ubrzo je podignuta tužba u San Francisku, izvijesna Britani Kondit, korisnica Instagrama tvrdi da joj ta društvena mreža pristupa kameri telefona i da nije u pitanju neka greška ili bag, već da to namjerno rade. Tužilac napominje da preuzimanjem kontrole nad iPhone kamerama pretplatnika, Instagram pristupa unosnim i vrijednim podatkama korisnika za koje inače ne bi imale pristup. Konditina žalba kaže: “Pribavljanjem izuzetno privatnih i intimnih ličnih podataka o svojim korisnicima, uključujući privatnost svojih domova, Instagram i Facebook su u mogućnosti da prikupe „dragocjene uvide i istraživanje tržišta“.

U tužbi se napominje da Instagram tvrdi da nije koristio kamere svojih korisnika kada aplikacija nije bila korišćena, ali tužilac tvrdi drugačije: “Instagram radi mnogo toga više nego što tvrdi. Oni konstantno pristupaju korisničkoj kameri dok je aplikacija otvorena i monitoriše korisnike bez dozvole”. Pored toga, u tužbi se navodi da ne postoji legitiman razlog da Instagram pristupi korisnikovom pametnom telefonu kad ne koristi funkcije Instagram kamere. Kao rezultat njihove akcije, tužilac navodi da Facebook i Instagram mogu da vide najprivatnije momente korisnika koje se dešavaju u privatnosti njihovih domova. To dozvoljava Facebook-u i Instagramu da povećaju prihod od oglašavanja koristeći slike stvorene nelegalnom upotrebom korisničkih kamera da bi vidjeli koje proizvode i brendove konzumiraju. Ovi podaci bi tuženi mogli da iskoriste kako bi vidjeli kako tužioci reaguju na oglase postavljene na Instagramu, što je veoma važan dio podataka za oglašavače.

Ukoliko želite da vidite dodatni sadržaj posjetite Mondo Pređi na sajt