Android zona

"Otrgli" se od Amera: Huavej ulazi u 5G mrežu u Velikoj Britaniji

Autor mondo.me Izvor mondo.rs

Velika Britanija će dati "ograničenu ulogu" kineskoj kompaniji Huavej (Huawei) u izgradnji 5G mreži Ujedinjenog Kraljevstva, saopštila britanska vlada uprkos preporukama iz SAD da to ne dozvole Kinezima.

Izvor: MONDO / Marko Čavić

Uprkos bojazni da bi Huvaej, koji je blizak kineskoj vladi, mogao da upotrebi svoju infrastrukturu za špijunažu, britanska vlada je odlučila da dozvoli kineskoj kompaniji da učestvuje u izgradnji 5G mreže, doduše uz "limite", kako se navodi.

To ograničeno učešće znači ovo: Huaveji će biti isključen iz svih kritičnih mreža koje se tiču bezbednosti i biće isključen iz svih rizičnih lokacija, kakve su nuklearna postrojenja i vojne baze, a da postojaće i ograničenje od 35 odsto za učešće kineske kompanije u delovima mreže koji nisu osetljive prirode.

Potpredsednik Huaveija Viktor Žang izrazio je zadovoljstvo odlukom britanske vlade, ističući da ova kompanija već 15 godina snabdeva operatore u Ujedinjenom Kraljevstvu vrhunskom tehnologijom i da ovu odluku razumeju kao spremnost da se to nastavi i da pomognu Ujedinjenom Kraljevstvu da bude globalno kompetitivna kada je reč o tehnologijama.

Sumnje u "dobru volju" Huaveija potekle su iz SAD, koje su optužile kinesku kompaniju za špijunažu, što je više puta negirano i odbačeno. Britanskom premijeru Borisu Džonsonu je savetovano da ne dozvoli saradnju sa Huaveijem u izgradnji 5G mreže iz razloga bezbednosti, a pojedini su čak prekorili Britance da "puštaju lisice u kokošinjac".

Američki zvaničnici već neko vreme sumnjaju, opravdano ili ne, da kompanija Huavej radi za interese kineske vlade. U izveštaju američkih obaveštajnih službi iz 2014. godine, kompanije Huawei i ZTE Corp, označene su kao potencijalne "pretnje po bezbednost".

U tom izveštaju se navodi da je Huavej odbio da pruži informacije o "vojnoj pozadini" osnivača Huaveija Rena Žengfeija, bivšeg inženjera Narodnooslobodilačke vojske. Američki predsednik potpisao je pre nekoliko dana odredbu kojom se indirektno zabranjuje prodaja opreme kompanije Huavej u SAD a ujedno, američke kompanije, odnosno dobavljači, imaju zabranu poslovanja sa kineskom kompanijom (osim ako ne dobiju posebnu dozvolu).

Prema saopštenju iz Bele kuće, Trampova odluka ima za cilj da "zaštiti Ameriku od inostranih protivnika koji aktivno i sve više stvaraju, i iskorišćavaju ranjivosti u informacionoj i komunikacijsko-tehnološkoj infrastrukturi i uslugama". Trampovom odlukom daje se moć nadležnima da "zabrane transakcije koje predstavljaju neprihvatljiv rizik nacionalnoj bezbednosti". Huavej se tako 17. maja 2019. godine našao na crnoj listi američkog Ministarstva trgovine.

Američke kompanije sada moraju da traže posebnu licencu ako žele da nastave da prodaju svoje proizvode toj kineskoj kompaniji. Nekoliko kompanija, poput Qualcomm, Intel Corp., ARM, Google i drugih već su "zamrzle" poslovnu saradnju sa Huawei-jem, odnosno prestale su da isporučuju usluge ili komponente, čime je kineska kompanija ozbiljno ugrožena.

Tagovi