Na konferenciji koja je održana 19. novembra MediaTek, tajvanski proizvođač čipova, predstavio je svoju novu generaciju Soc rješenja koja će pokretati pametne telefone u 2022. godini.
Ruku na srce, Samsung i Snapdragon tek treba da predstave nove generacije svojih čipova, ali MediaTek je sa svojom novom generacijom već podigao ljestvicu dovoljno visoko. Već prema prvim nezvaničnim testovima, čuvena aplikacija Antutu moraće da implementira novo skaliranje rezultata, jer MediaTek serija u startu prebacuje milion poena na ovom testu performansi.
Već smo vam detaljno pisali šta sve sa sobom donosi MediaTek 9000, ali nismo pomenuli deset kategorija po kojima je ovaj čipset pomjerio granicu i postao prvi na svijetu. Prema dosadašnjim rezultatima, izgleda da će Dimensity 9000 imati sasvim dovoljno snage da se "bije" sa novim Snapdragon, Bionic i Exynos čipovima.
Najbolji u 10 kategorija
Iako smo svi očekivali da će MediaTek da nastavi dosadašnju nomenklaturu i novi čip nazove Dimensity 2000, oni su to promijenili, vjerovatno kako bi i kroz naziv označili kolika je razlika u performansama između nove i prethodne generacije njihovih čipova. Evo deset stvari po kojima je MediaTek Dimensity 9000 prvi na svijetu:
- Prvi 5G čipset na svijetu koji koristi TSMC 4 nm proizvodni proces
- Prvi 5G čipset na svijetu sa Cortex-X2 CPU jezgrima
- Prvi 5G čipset na svijetu sa Mali-G710 GPU-om
- Prvi 5G čipset na svijetu koji podržava LPDDR5x 7500 Mbps
- Prvi 5G čipset na svijetu koji podržava 320 MP kameru
- Prvi 5G čipset na svijetu koji podržava 18-bitni HDR sa 3 kamere i 3 ekspozicije
- Prvi 5G čipset na svijetu koji podržava 8K AV1 video reprodukciju
- Prvi 5G čipset na svijetu koji podržava agregirano preuzimanje podataka 3 x 100 MHz sa tri provajdera
- Prvi 5G čipset na svijetu koji podržava 3GPP R16 uplink unapređenje
- Prvi 5G čipset na svijetu koji podržava Bluetooth 5
Sve kreće od 4 nm
Novi Mediatek Dimensity je napravljen korišćenjem novog TSMC 4 nm proizvodnog procesa, što znači od 11 do 22% bolja energetska efikasnost i 6% veća gustina tranzistora u odnosu na 5 nm proizvodni proces. Tu je i novo Cortex X2 super-jezgro koje je znatno veće i ima 16% bolje performanse u radnjama sa celobrojnim vrijednostima od Cortex X1, te duplo bolje AI performanse, što je posebno bitno za nove pametne telefone i laptopove.
Coretx X2 radi na 3,05 GHz, dok ostala tri brza Cortex A710 jezgra imaju 2,85 GHz maksimalni radni takt. Prema brojkama koje je MediaTek pokazao na predstavljanju svog novog čipseta Dimensity 9000 ima 35% bolje performanse u odnosu na najjače Android pametne telefone zajedno sa 37% boljom potrošnjom.
Novi GPU i memorija
Mali-G710 GPU je najmoćniji GPU koji je ARM ikada napravio i prema informacijama kompanije ARM možemo očekivati oko 20% bolje performanse od Mali-G78, uz 20% bolju energetsku efikasnost i 35% bolje performanse kada su u pitanju AI i mašinsko učenje.
LPDDR5X 7500 Mb/s memorija je predstavljena u julu ove godine kao JEDEC standard koji je fokusiran na bolje performanse, potrošnju i jednostavniju arhitekturu. I Samsung i Micron su predstavili svoju LPDDR5X memoriju, koja koristi 14 nm proizvodni proces, smanjujući potrošnju za dodatnih 20% i sa 1,3x većim brzinama u odnosu na prethodnu generaciju LPDDR5.
Da li je konkurencija spremna?
MediaTek Dimensity 9000 nećemo pamtiti samo kao čip koji nas je sve iznenadio sa imenom, već kao prekretnicu i veliko iznenađenje kada su nove generacije mobilnih čipova u pitanju. Velika unapređenja arhitekture, poboljšanja na svim poljima znači da se velikoj trojci: Exynos (Samsung), Snapdragon (Qualcomm) i Bionic (Apple) pridružuje novi podjednako dobar konkurent koji će malo osvježiti ovo tržište koje već godinama ne donosi očekivana poboljšanja koja su preko potrebna.