Na pola puta između ozbiljnog kvadkoptera i igračke, Bebop Drone je neobična kombinacija zabave, špijunske alatke i letelice za nadziranje.
Prethodno smo testirali neke od popularnijih dron modela: MiniDrone Jumping Sumo, živahno multifunkcionalno vozilo koje može da skače, snima, fotografiše, a zatim i mali leteći dron - Rolling Spider.
Bebop Drone je negde na pola puta između ozbiljnih kvad-koptera, kako nazivamo sve leteće dronove koji imaju četiri elise (i četiri elektromotora), i malenih igračaka koji nemaju nikakvu nosivnu moć (kakav je Rolling Spider). Njegove dimenzije (330 x 380 x 36 milimetara) i masa od 410 grama, upravo ga i smeštaju u neku srednju klasu sve popularnijih dron letelica. Na prvi pogled, on podseća na većinu kvad-koptera koje možete videti na tržištu. Ima četiri propelera na četiri “ruke” koje su napravljene od legure magnezijuma. U centralnom delu se nalazi “kavez” od polistirena u koje je spakovana baterija, a ispod nje i kamera. Između ovih delova se nalaze bafer zone napravljene od gumiranog materijala, a koji služe za suzbijanje vibracija. Bebop Drone je koncipiran kao kvad-kopter za let napolju, ali su u paket uključeni i dodaci koji štite propelere, a koje je poželjno montirati u slučaju da letelicom pilotirate unutar prostorije. Propelere, zapravo, i nije tako lako oštetiti, čak i bez ovih dodataka, a lep gest je što Parrot u paketu poklanja i set rezervnih propelera, koji se vrlo lako monitiraju na Bebop Drone.
Maksimalno trajanje leta, po specifikaciji, iznosi 22 minuta i ono je sasvim realno i navedeno, jer se radi o prosečnom vremenu. Jedna od najboljih osobina ovog modela je i troaksijalna digitalna stabilizacija, koja je prisutna zahvaljujući akcelerometru poput onog koji se nalazi u modernim mobilnim telefonima. Druga veoma bitna karakteristika je svakako i kvalitetna video kamera koja snima video u rezoluciji od 1.920 x 1.080 piksela u progresivnih 30 frejmova po sekundi, što je uglavnom dovoljno za amatersku upotrebu. Osim toga, kamera nudi i režim “hvatanja” fotografija od 14 megapiksela. Tokom snimanja video klipova, čini se da dron leti mnogo brže nego što je to slučaj, pogotovo ako letite nisko, najpre zbog širokougaonog objektiva kamere od 180 stepeni. Dron će moći da snimi do 8 GB video materijala i “fotki”, a to je sasvim sigurno mnogo više od vremena koje mu baterija omogućava. Autonomiju možete produžiti i ako dokupite dodatnu bateriju. Bebop Drone sa daljinskim upravljačem komunicira putem Dual Band Wi-Fi mreže (2.4 GHz i 5 GHz), a od konektora, na njemu zatičemo i microUSB port.
Pomenuli smo “daljinski upravljač”, ali tu ulogu će u slučaju testiranog modela preuzeti neki smartphone uređaj ili barem tablet. Parrot nije izbirljiv, pa aplikacija za kontrolu Bebopa postoji za Android, iOS (iPad i iPhone) i Windows Phone. Ako želite, Bebop Drone se može kupiti i u (nešto skupljem) paketu sa SkyController dodakom za tablet, koji praktično predstavlja hardverski dodatak za tablet (ili phablet) u vidu džojstika koji se oslanja na ekran osetljiv na dodir. Ipak, smatarmo da će popularniji izbor za upravljanje ovim kvad-kopterom biti FreeFlight 3.1 aplikacija, koja je besplatno dostupna na pomenutim platformama.
Kada se instalira, aplikacija se automatski kači na WiFi hotspot koji kreira sam Bebop Drone, a koji ima domet od oko 250 metara, odnosno do čak dva kilometra u slučaju da dokupite SkyControler, koji ima dodatne antene. Aplikacija, očekivano, ima virtuelne džojstik kontrole, a moguće je koristiti i akcelerometar u samom tabletu ili pametnom telefonu, mada ovaj vid kontrole ne preporučujemo. Osim manuelne kontrole, moguće je napraviti i rutu i “izmapirati” kretanje pomoću ugrađenog GPS-a. U letu, Bebop ima dosta stabilan let, a odoleva naletima vetra i uredno se vraća u poziciju ako se desi da ga “nevoljno” izmeste sa pozicije na kojoj je bio. Najviše će leteti do 150 metara u vis, a maksimalna “kruzing” brzina je 2.5 metra u sekundi, što je svega 9 km/h. Pomenutih 150 metara od površine je moguće dostići u nizijskim područjima, pa ako planirate da ga nosite da vas snima dok skijate, imajte u vidu da će to biti u redu sve dok ste, recimo, na Kopaoniku, ali da će u Alpima situacija već biti drugačija. I to ne zbog vetra, već zbog toga što je maksimalna visina na kojoj će, po specifikaciji, Bebop moći normalno da leti nekih 2.500 metara iznad nivoa mora.
U teoriji, let sa SkyController dodatkom deluje kao dobra ideja za one koji bi voleli da se špijuniraju po komšiluku (kod nas još uvek ne postoji zakon protiv ovakvih radnji), a mi bismo napomenuli da je “šunjanje” sa Bebop Dronom gotovo nemoguće jer je ovaj kvad-kopter prilično bučan. Prilikom leta unutar prostorija valja pokupiti pepeljare i papire sa svih stolova inače će doći do pravog haosa zbog “vetra” koji se stvara, a i ako želite da očuvate psihičko stanje kućnih ljubimaca (pogotovo mačaka), držite Parrot Bebop Drone podalje od njih kada pilotirate.
Parrot Bebop Dron stiže u plavoj, žutoj i crvenoj boji i košta od oko 800 evra (u varijanti sa SkyController-om). Svaka dodatna baterija košta oko 60 evra. Više o Bebop dronu možete saznati na ovom linku.
Parrot Bebop Drone | |
Interfejs | WiFi a/b/g/n/ac, dual band 2.4/5 GHz, domet do 250 m |
Kompatibilnost | FreeFlight 3 aplikacija (iOS, Android i Windows Phone platforme) |
Senzori | 3-axes magnetometer, 3-axis gyroscope, 3-axis accelerometer, Optical-flow sensor, Ultrasound sensor, Pressure sensor, GNSS (GPS + GLONASS) |
Kamera | Širokougaona fisheye kamera, hvata 180 stepeni, 14 MP, video 1.920 x 1.080 (30 fps), fotografije 4.096 x 3.072, interna memorija 8 GB |
Baterija | Lithium-Polymer, izmenjiva, 1.200 mAh, do 22 min autonomija |
Brzina/Skaknje | 13m/s |
Dimenzije | 33 x 38 x3.6 centimetara |
Težina | 410 grama |
Cena | Uzorak |