Povratak, bez obzira na to koliko dubok je bio pad, nikada nije lak. U slučaju kompanije RIM, sada BlackBerry, to je još teži posao, gotovo čudo!
Proteklih nekoliko godina Research In Motion – RIM - kompanija je bila potpuno isključena iz svih modernih smartfon tokova. Unutrašnji problemi, prekidi u radu servisa, kao i neatraktivne opcije, posebno u pogledu multimedije, samo su neki od razloga zbog koji BlackBerry ponovo gradi svoje ime.
BB10 OS odmah nakon najave da se radi na njemu naišao je na probleme. Kompanija je tužena da nema prava da koristi BB10 oznaku za svoj novi sistem, pa se prešlo na puno ime BlackBerry 10. Nakon toga nekoliko puta su probijeni najavljeni rokovi premijere, da bi BlackBerry 10 konačno sitigao 30. januara ove godine. Prezentacija je bila uspješna, a na njoj su predstavljeni modeli Q10, koji nastavlja klasičnu BlackBerry formu sa QWERTY tastaturom i model Z10, koji ovom prilikom predstavljamo.
Svjež i drugačiji dizajn
BlackBerry Z10 u potpunosti je izrađen od plastike, ali srećom, osjećaj da u ruci držite vrhunski i skup uređaj nije izostao. Zadnji dio Z10 prekriven je rupičastom gumom, koja spriječava klizanje i ispadanje iz ruke. Kamera i Led blic su sjajno uklopljeni u gornji lijevi ugao, a prednji dio telefona nema nijedan taster! Na njemu se šepuri samo displej! Želeći da naglasi jednostavnost upotrebe, BlackBerry je tako dizajnirao kućište da vam tasteri za njegovo korišćenje i ne trebaju, makar tako kompanija tvrdi.
Na vrhu telefona je uobičajeni 3.5 mm audio ulaz, pored kojeg je On/Off taster (isti se koristi i za zaključavanje telefona, ali i za restartovanje). Na desnom boku je Volume taster, u čijem je središtu Voice Control prečica, koja služi za glasovno pozivanje i upravljanje Z10, dok su na lijevom boku smješteni microUSB i HDMI priključci.
Dizajnerski posmatrano, BlackBerry nije odstupio do minimalističkog trenda. Kvalitetno obrađene amorfne linije ukroćene su oštrim, pravim detaljima, koji telefonu obezbjeđuju atraktivan izgled. BlackBerry Z10 je i ergonomski izuzetno dobro napravljen telefon, pa se pitamo gdje je kompanija krila svoja dizajnerska rješenja do sada!
BlackBerry 10 operativni sistem je potpuno redizajniran i u odnosu na prethodnike promijenjen u svakom smislu.
Čekali smo desetku, ali je vredjelo
Kompaniji RIM, koja se na premijeri novih telefona preimenovala u BlackBerry, trebalo je dosta vremena da se otrijezni od konstantnih padova i udaraca konkurencije i počne rad na novom OS-u. BlackBerry je potom uzeo najbolje od konkurenata i napravio desetu verziju BB OS-a. Prvi susret sa Z10 zaista djeluje komplikovano, ali nemojte da vas to obeshrabri. Aktivacija telefona traje desetak minuta, možda čak i duže. Nakon toga je prvo neophodno da otvorite BlackBerry nalog, ali srećom i konačno (!) nije potrebno da se preplatite na BlackBerry servis. To znači da telefon u potpunosti možete da koristite i bez plaćanja BB usluge kod provajdera!
U okviru novog OS-a već su nstalirane najpopularnije aplikacije, poput društveih mreža, alata i igara, a nove možete preuzeti u BlackBerry World storu.U trenutku predstavljanja novih telefona, u januaru 2013. BlackBerry 10 je imao preko 70.000 aplikacija u prodavnici, među kojima su i najpopularnije igre i programi sa konkurentskih Androida i iOS platformi.
Kako se upotrebljava BlackBerry Z10
Prilikom upravljanja telefonom, poput komandi na Nokiji N9, na koji nam upravljanje novim BB OS-om najviše liči, mora se voditi računa da pokret bude pun, odnosno da se prevlači upravo od jedne ivice do druge ivice ekrana, kako bi telefon pravilno odreagovao na komande.
Displej se otključava prevlačenjem prsta po ekranu nagore. Glavni meni sa redizajniranim, stilizovanim ikonicama ubačen je, ne na centralno mjesto, nego sa desne strane i do njega se dolazi prevlačenjem od desne do lijeve ivice. BlackBerry Hub, koji sadrži sve što ste ikada primili na telefon i sve notifikacije sa društvenih i ostalih mreža smješten je skroz sa lijeve strane i do njega se dolazi prevlačenjem od lijeve ka desnoj ivici.
Back/Povratak za korak unazad opcija je ubačena u svaki meni i nalazi se u donjem lijevom uglu, dok se iz aplikacije izlazi prevlačenjem od donje ivice ka gornjoj. Na taj način aplikacija se smješta u Multitasking listu i ostaje non-stop aktivna, dok je ručno ne isključite – opet nešto što smo vidjeli na Nokiji N9 i njenom MeeGo sistemu.
Dodatna podešavanja telefona, sem u meniju svake od aplikacija, mogu se pronaći u padajućoj listi u gornjem dijelu ekrana. Prevucite nadolje od gornje ivice ekrana i aktivira se padajuća lista sa dodatnim podešavanjima, Wi-Fi opcijama, Bluetoothom, Alarmom i opcijama zvuka i svijetla. Ove opcije dostupne su vam uvijek i u bilo kom meniju (je li neko opet spomenuo N9? Ooo, da i ovo je opcija sa MeeGoa).
Uticaj Androida i iOS-a jasno su vidljivi, što i nije loše, jer zašto izmišljati toplu vodu, kada dobra rješenja već postoje. Proes prilagođavanja na rad u BlackBerryju 10 i navikavanje na novi OS su “lekcije“ koje ćete morati da progutate, ali velikih problema sigurno neće biti.
A nove aplikacije? Ima i njih...
BlackBerry Hub na jednom mjestu sakuplja sve mejlove, IM i čet konverzacije, obavještenja sa društvenih mreža (svih za koje postoje aplikacije), ali i listu poziva, razmijenjene SMS i MMS poruke, BlackBerry Messenger interakcije i druga obavještenja.
BlackBerry Messenger ima mogućnost video pozivanja (kao GTalk ili Skype) i glasovnih poziva, a unapređena je i virtuelna QWERTY tastatura, koja vrlo precizno pretpostavlja šta želite da napišete i predlaže ili ispravlja u toku kucanja. Jednostavnog je dizajna, sa krupnim i jasno odvojenim tasterima, pa omogućava brzo i lako kucanje poruka i unošenje čak i veće količine teksta.
Konačno: Multimedija za pohvalu!
Displej telefona je najjači adut. Dijagonale 4.2 inča sa unapređenom HD rezoluijom od 1.280 x 768 piksela, poput Lumija 920, formira mrežu od čak 355 piksela po inču. Kontrast i ugao gledanja su odlični, a osvjetljenje možete podesiti po potrebi, a boje su zasićene i prirodne.
BlackBerry je konačno poradio i na multimediji onako kako je trebalo to da uradi još odavno. Iako kamera rezolucije osam megapiksela nudi tek nekoliko podešavanja za kvalitet fotografija i videa, upravo je njihov kvalitet značajno bolji od prethodnika i u rangu sa konkurentima. Među najboljima, čak! Boje na slikama su vjerodostojne, nisu isprane, bez zamućenja, artefakta, kao ni agresivnog izoštravanja ili upadljivog šuma. Video snimci su tečni i postojanog frejmrejta. Kamera posjeduje istovetan intefejs za snimanje i fotografisanje, uz jednostavno dostupna poešavanja i automatski autofokus ili fokus na dodir. Maksimalna rezolucija videa, snimanje i reprodukcija, je Full HD sa do 30 fps.
Muzički plejer je zanimljivo dizajniran, ali, ipak, svedenih funkcija, nažalost bez ekvilajzera. Međutim, kvalitet reprodukcije je zato odličan. Slušalice su OK kvaliteta, mada smo očekivali bubice u pratećem pakovanju.
Zanimaju vas i igre? BlackBerry Z10 inicijalno dolazi samo sa jednom, ali se one najpopularnije, poput Angry Birds, Ninja Fruita i Jetpack Joyridea već mogu besplatno preuzeti iz BlackBerry prodavnice, koju možete besplatno aktivirati.
Hardverski gledano: Bez kritike!
BlackBerry Z10 ima 2 GB RAM memorije i internu memoriju od oko 16 GB. Pogoni ga Qualcomm MSM8960 Snapdragon čipset sa dual-core Krati procesorom brzine 1.5 GHz i Adreno 225 grafika. Što se povezivanja tiče, na raspolaganju su vam uobičajena 2G i unaprijeđena 3G veza sa prenosom podataka do 21 Mbps, Bluetooth v4.0, Wi-Fi sa DLNA i Direct opcijama, NFC i opciono LTE (za posebna tržišta).
Ni autonomija baterije nije razočarala. Dan i po je prosječan rezultat, koji je nešto bolji od konkurentskih modela.
Dobrodošao kući, BlackBerry!
Kada podvučemo crtu moramo priznati da je BlackBerry Z10, nakon mučnog čekanja i kolutanja očima i na sam pomen negativnih vijesti, kojih je u prošlosti bilo mnogo, ipak najprijatnije iznenađenje do sada.
Smartfon od kojeg niko nije ništa očekivao i OS od kojeg se očekivalo sve, samo ne to da bude vrlo konkurentan i na momente čak sjajan, napravili su pravi bum. Da li će se taj bum odraziti i na prodaju ili su se korisnici umorili od čekanja, saznaćemo uskoro.
Jedna od američkih mreža naručila je odjednom milion Z10 uređaja, što je najveća smartfn porudžbina te mreže od kada ona postoji, a vjerovatno najveća ikada i u Americi. Njemačka vlada potvrdila je da će nastaviti saradnju sa BlackBerryjem, a sličnog su stava i mnoge druge vlade i kompanije sa kojima je BlackBerry i do sada sarađivao.
U Crnoj Gori će se Z10 pojaviti do kraja aplrila, po cijeni od oko 650 eura, ali to još treba da bude potvrđeno. Što se nas tiče, lako bismo mogli da se naviknemo na BlackBerry Z10 umjesto Androida ili iOS-a. Ališu Kiz, koja je promoter i kreativni direktor novog BlackBerryja ovog puta ne bismo koentarisali, sem - lijepa je!
BlackBerry Z10 specifikacije
Mreže i dimenzije
GSM 850/900/1800/1900/2100
LTE na određenim tržištima
130 x 65 x 9 mm
Oko 137 grama
Displej i senzori
TFT kapacitivni touchscreen, 16M boja
1.280 x 768 piksela, 4.2 inča dijagonala, 355 ppi
Akcelerometarski senzor za rotaciju sadržaja
Senzor blizine uređaja
Komande integrisane u interfejs
Multi-touch unos sadržaja do 10 istovremena unosa
Povezivanje
GPRS i EDGE klase 32, 3G+ podrška
HSUPA, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot
Bluetooth v4.0 sa A2DP i EDR, microUSB 2.0
Vibracija, spikerfon, 3.5 mm audio ulaz
Operativni sistem i procesor/hrdver
BlackBerry 10 OS, 2 GB RAM i 16 GB memorije
Dual-core 1.5 GHz Krait procesor, Adreno 225 grafika
Qualcomm MSM8960 Snapdragon
microSD slot ispod poklopca - hot swap
GPS-A uz asistenciju mreže
Glasovne bilješke i pozivanje
Digitalni kompas
Multimedija
Kamera 8 MPix, max rez. 3.264 x 2.448 piksela
Geo-tagovanje, detekcija lica, Led blic, touch + autofokus
Full HD (1.920 x 1.080) video snimanje sa do 30 fps
MMS, Email, Push Email, IM
BlackBerry Messenger + Hub
BlackBerry World Store
Facebook i Tweeter imenik i posebne aplikacije
MP3/WAV/AAC+ plejer
MP4/H.264/DivX/XviD plejer
Autonomija
Li-Ion baterija kapaciteta 1.800 mAh
Prosječna autonomija od jednog do jednog i po dana
(Marko Čavić, MONDO)