Ovo je maska sa kojom nikako nećete proći neprimijećeno, ali je valjda to i poenta.
U martu 2021. godine Razer je predstavio Project Hazel, svoju viziju futurističke maske kao pomoć u borbi protiv pandemije. Ono što je i tada bilo interesantno je pristup kojim je Razer krenuo. Osnovna ideja maske je napraviti proziran dio tako da sagovornici mogu da vide šta pričate.
Rasprodate u rekordnom roku
Razer Zephyr je naziv maske koja je od 21. oktobra krenula u prodaju nakon mjeseci beta testiranja i podešavanja, a bilo je moguće poručiti je sa zvaničnog Razer sajta. Međutim, ni cio dan nakon početka prodaje, sve maske su rasprodate. Da li je u pitanju bila mala prva količina ili veliko interesovanje vjerovatno nećemo saznati, ali dok se ponovo ne pojavi u prodaji, evo nekoliko bitnih karakteristika Zephyr maske.
Osnovna verzija košta 99 dolara i tu dobijate masku, torbu za nošenje, USB-C kabl za punjenje, sprej protiv magljenja i tri seta zamjenskih filtera koji mogu da traju do tri dana svaki. Paket od dodatnih 10 filtera košta 29,99 dolara i trajaće vam mjesec dana.
Drugačiji pristup
Zephyr je potpuno drugačiji Razer proizvod, jer je ovo kompanija koja je globalno najbolje poznata po svojim PC periferijama i laptopovima namijenjenim najzahtjevnijim korisnicima – gejmerima. Oni su ovaj projekat prvi put predstavili na CES sajmu u januaru 2021. godine, a izgleda da interesovanje koje je tada prikazano nije splasnulo i da su korisnici strpljivo čekali da se pojavi gotov proizvod.
Bez COVID-19 sertifikata
Sa druge strane, Razer Zephyr maska je namijenjena filtriranju vazduha koji udišete i izdišete , preko dva bočna otvora sa RGB ventilatorima. Ono što Razer i dalje nije dobio je potvrda ovlašćenih institucija da je maska bezbjedna za korišćenje u uslovima pandemije, što znači da niko ne garantuje da je Zephyr zaista bezbjedna kada se nalazite u blizini zaraženih ljudi. Informacije kojima se Razer suštinski ograđuje su da ovo nije medicinska oprema niti lična zaštitna oprema, kao i da nije testirana protiv COVID-19 virusa. Na sajtu se takođe ne navodi ni da li su podnijeli zahtjev za takvu sertifikaciju i za sada se Zephyr reklamira kao prečišćivač vazduha. No, očigledno je to dovoljno, s obzirom da se sve maske rasprodate u rekordnom roku.
Maska koristi N95 filtere i posjeduje 99% efikasnosti filtracije bakterija, što znači da može da filtrira 99% čestica vazduha od 0,3 mikrona i veće. Kada je COVID-19 u pitanju, stvari su malo komplikovanije, jer su čestice virusa manje od 0,3 mikrona, a opet istraživanja pokazuju da se ljudi najčešće zaražavaju preko većih molekula za koje se virus “lijepi” poput kapljica vode.
Jednostavna instalacija - 72h zaštite
Sam proces instaliranja filtera je krajnje jednostavan i potrebno je da uklonite magnetne poklopce sa dva ventila i ubacite filter tako da crni dio bude okrenut ka masci, a drugi filter se ubacuje ispod providnog plastičnog dijela. Kao što smo napomenuli, jedan set filtera je efikasan 72h, ali i da ukoliko ste duže vrijeme u rizičnom zatvorenom prostoru, treba da uklonite filtere što prije.
Kao da ste ispali iz Fallout 3
Zephyr maska izgleda kao futuristička gas maska iz neke steam-punk igre, posebno sa svijetlećim Razer Chroma RBG ivicama na velikim otvorima za vazduh. LED-ovi su tu više da privuku pažnju nego što imaju neku praktičnu funkciju, osim što bacaju malo svjetla na providni dio, pa neko po mraku može bolje da vidi kretanje vaših usta.
Dvije brzine rada ventilatora
Ukoliko imate utisak da protok vazduha nije dovoljno dobar, možete aktivirati ventilatore koji omogućavaju bolju cirkulaciju vazduha i imaju predefinisane režime rotacije od 4.200 i 6.200 okreta po minuta, dok donji otvor maske nema aktivnu ventilaciju.
Dio za nošenje na glavi se sastoji od dvije trake, tako da je veličina univerzalna. Jedan dio ide oko vrata, a drugi oko zadnjeg dijela glave. Trake oko glace i djelovi koji dodiruju nos bradu sa prednje strane su silikonski, i mogu se izvaditi da bi se očistili. Razer napominje da se unutrašnji providni dio pažljivo čisti, jer posjeduje premaz protiv magljenja, koji nije preporučljivo skidati.
Bez zvučnika
Ono što nije implemetirano sa prototipa koji je najavljen u martu ove godine su zvučnici koji bi pojačali ono što pričate, jer bi maska bila mnogo teža, a baterija trajala mnogo kraće. Doduše, to ne znači da u budućnosti nećemo vidjeti Zephr Pro model sa zvučnicima i još pokojim dodatkom po duplo većoj cijeni.
RGB
RGB kontrola maske se obavlja preko tastera na samoj masci, ali i preko mobilne aplikacije. Integrisana baterija bi trebala da traje oko 8 sati po punjenju, ukoliko ne koristite RGB svetla i ventilatore uključite na najniža podešavanja.
Jedna od loših strana Zephyr maske je što je ona mnogo drugačija od svega ostalog i garantuje da će se svi okretati za vama, što je super ako ste influenser, a nije mnogo super ukoliko preferirate anonimnost. Još kada tome dodate RGB svjetla...
S druge strane, izgleda da to ne smeta ljudima previše, s obzirom na to da su sve maske rekordno rasprodate, bez obzira na visoko postavljenu cijenu.