Kako je navodno enkriptovana i tajna FBI aplikacija razotkrila kriminalce širom svijeta - šta je ANOM, kako se dijelila i šta su kriminalci mislili da im ona nudi.
Više od 800 osumnjičenih osoba je uhapšeno širom svijeta nakon što su koristili enkriptovanu aplikaciju za dopisivanje koju je napravio FBI.
Predstavljena kao sigurna platforma sa neprobojnom zaštitom, mnogi kriminalci su svoje poslove obavljali upravo preko ove aplikacije, misleći da im ona garantuje privatnost i osjećaj bezbjednosti.
Već skoro tri godine, enkriptovana aplikacija je bila nadgledana od strane FBI i australijske savezne policije (AFP), što je dovelo do velikog broja hapšenja i zaplijene imovine čija se vrijednost procijenjuje na desetine miliona dolara, otkrile su tamošnje vlasti. Evropol je istakao da je "operacija trojanski štit najveća operacija ikada za sprovođenje zakona protiv šifrovane komunikacije" .
FBI je počeo ovu operaciju tako što su napravili enkriptovanu mrežu koja se zove ANoM, da bi potom distribuirali uređaje sa tom aplikacijom za dopisivanje kriminalcima uz pomoć svojih doušnika. Ideja za ovakvu operaciju je došla nakon što su dvije druge enkriptovane platforme (Sky) ugašene od strane agencije za sprovođenje zakona, što je dovelo do toga da kriminalne bande traže nove sigurne aplikacije i telefone sa kojim bi obavljali svoje poslove.
Njima je značajno potpomogla činjenica da su na početku te telefone koristili stariji kriminalci, što je dalo njihovim "kolegama" podsticaj da i oni koriste tu platformu. Kada se sve ukupno sabere, oko 12.000 enkriptovanih uređaja je korišćeno od strane 300 kriminalnih sindikata u više od 100 zemalja.
anom aplikacija kako radi izgled preuzimanje foto video
Prije tri godine su preuzeli kontrolu nad kompanijom ANOM, nakon što je jedan osuđeni kriminalac (koji je bio programer) obećao da će im pomoći u toj misiji, za šta bi zauzvrat dobio blažu kaznu. Ti telefoni su promovisani kao "super-sigurni" i imali su veoma specifično ciljno tržište, organizovane kriminalne grupe. Veoma je zanimljivo da su im naplaćivali mjesečnu pretplatu za korišćenje te aplikacije.
Ti telefoni su specijalno modifikovani, te tako njihovi korisnici nisu imali pristup osnovnim funkcijama kao što je obavljanje poziva ili korišćenje interneta. Takvi uređaji su imali i lažne aplikacije kako bi izgledali kao legitimni pametni telefoni, dok je aplikacija ANoM bila sakrivena iza kalukatora kako ne bi mogao svako da joj pristupi. Da biste nabavili ovakav uređaj, potrebno je da poznajete kriminalce koji ih prodaju ili da potražite preko crnog tržišta.
U maju 2021. godine, top pet zemalja u kojima su se najviše koristili ANoM uređaji i aplikacija su Njemačka, Holandija, Španija, Australija i Srbija, stoji u dokumentima koje je FBI podijelio.