Sam svoj režiser

KAKO NAPRAVITI PROFESIONALNE VIDEO SNIMKE TELEFONOM: Par saveta koji prave veliku razliku

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Napredak tehnologije omogućava da u džepu nosimo male računare čija realna snaga u 90% slučajeva ne biva iskorišćena. Slično je i sa kamerom, jer nikada u istoriji nije bilo jednostavnije praviti odlične video snimke telefonom.

Apple iPhone 12
Izvor: SMARTLife / Unsplash/ Denis Cherkashin

Napredak na polju kamera pametnih telefona nikada nije bio toliko evidentan kao poslednjih nekoliko godina, kada senzori u telefonima stoje rame uz rame sa onima na DSLR aparatima. Dodajte tome i odličnu automatiku, veštačku inteligenciju i softver, i vaše je samo da uperite gde treba i pritisnete Rec.

Ruku na srce, telefoni sa vrhunskim kamerama nisu baš jeftini, pa ne računajte na to da ćete sa telefonom od 200 i od 1200 evra praviti slične snimke, prosto, postoji razlika zbog koje su skupi telefoni – skupi, i ona se u najvećem broju slučajeva ogleda u kameri. Ukoliko imate neki od novijih modela sa boljom kamerom, sve je spremno da počnete da pravite profesionalne snimke, bilo da samo hoćete da obradujete nekoga koga niste dugo videli zbog pandemije, ili pravite snimak ručka za Instagram.

Napravite spisak

Kada imate viziju ili ideju video snimka u glavi, dobra ideja je da stavite na papir skicu kadra, i da pobrojite sve elemente koje ste imali u glavi. Na taj način vam se neće desiti da nešto propustite. Ukoliko planirate kompleksnije snimke koji prate neku priču i koji će se snimati iz više delova, onda je ovaj deo neophodan. Potrebno je razraditi priču, osmisliti svaki kadar i onda krenuti u snimanje. Kada pored sebe imate papir na kojem ste napisali šta treba da radite, šta se nalazi u kadru, koji kadar snimate i po kom redosledu, sve je mnogo jednostavnije.

Spisak
Izvor: SmartLife / Unsplash / Content Pixie

Podesite telefon

Ne bi bilo loše da pre snimanja isprobate nekoliko različitih rezolucija i kako se telefon snalazi u njima. Većina telefona sada podržava 4K, pa i 8K, ali su uglavnom najbolji snimci u 4K rezoluciji pri 30 frejmova po sekundi. Takođe, treba voditi računa i o slobodnom prostoru na telefonu, jer 4K video snimci zauzimaju mnogo više prostora od 1080p, a vi ne želite da usred snimka telefon prestane da snima jer mu je nestalo prostora.

Ne računajte na to da ćete sa telefonom od 200 i od 1200 evra praviti snimke sličnog kvaliteta

Ukoliko koristite starije telefone, slobodno probajte i 720p kao rezoluciju, jer postoji šansa da će ona izgledati bolje i manje opterećivati telefon, a sigurno će zauzimati manje prostora.

Kratko i slatko

Najjednostavnije je staviti kameru na jedno mesto i uključiti snimanje, ali imajte na umu da niko ne želi da vas gleda kako 10 minuta ljuštite krompir. Tu na scenu dolazi onaj scenario sa skicama kadrova, tako da ne pravite nepotrebno duge snimke.

Najbolje je ako uspete da pravite snimke u trajanju do 30 sekundi, kako biste kada ih spojite dobili dinamičan video. Dok ne krenete da ih spajate bićete iznenađeni koliko dugo je 30, pa i 15 sekundi i šta sve može da stane u jedan kadar od 15 sekundi. Vremenom ćete se truditi da pravite što kraće snimke, pa kada dođete na one od po desetak sekundi, videćete koliko ćete unaprediti finalni rezultat.

Primera radi, snimci čorbice koja se krčka od tri do pet sekundi su više nego dovoljni da malo obogatite video, pa se rudite da razmišljate i o tome.

Stativ je fantastičan alat

Ništa ne može da uništi video kao loša stabilizacija. Ako planirate brze snimke, a nemate skupi telefon, dobra ideja je da pazarite neki gimbal koji vam može neutralisati neželjene pokrete. Sa druge strane stativi su jeftina investicija, koja pravi ogromnu razliku na snimcima, posebno ako planirate ozbiljno da se bavite njima.

Smartphone stativ
Izvor: SmartLife / Pexels / jano gepiga

Ako imate sreću da posedujete telefon kao što je Xiaomi Mi 11 Ultra, Samsung S21 Ultra, Apple iPhone 12 Pro ili Mate 40 Pro možete proći bez stativa, jer je njihova stabilizacija fantastična, posebno na iPhone koji stabilizaciju ne vrši na nivou sočiva, nego stabilizuje direktno senzor sa 5000 mikropokreta u sekundi.

Eksperimentišite sa uglovima snimanja

Ovo je još jedan od vrlo lakih načina da unapredite kvalitet video snimaka. Telefon zbog svojih dimenzija omogućava jednostavnu manipulaciju, a to znači postavljanje u čudne uglove koji mogu značajno da poboljšaju kadrove. Na primer ako kuvate nešto, stavite telefon iza šporeta, na neku šolju, tako da pokriva šerpu ili tiganj, a da se vi vidite kako spremate hranu. Ili ako uzimate hranu iz frižidera, probajte čuveni filmski trik: stavite telefon u frižider, tik iza onoga što ćete uzeti.

Spremanje paste, zanimljivi uglovi
Izvor: SmartLife / Pexels / Jorge Zapata

Nemojte da se libite da iste kadrove snimite iz nekoliko uglova, kako biste malo promenili dinamiku snimka. Ako imate više telefona, idealno je snimanje nekih kadrova sa dva telefona, što vam daje veću slobodu i kreativnost. Na primer, ako se dobacujete loptom sa detetom, uvek je dobro imati jedan kadar iza jedne osobe, i drugi, širi koji omogućava veliku perspektivu, a dozvoljava da po potrebi ubacite snimke izbliza. Oko hrane ne treba biti previše pametan, jedan kadar na tiganj, a jedan iza vas kako ubacujete začine… vaša mašta je jedina granica.

Svetlo

Kao i kod fotografije, svetlo je jako bitan element snimaka. Sa dosta svetla u kadru eliminisaćete šum i dozvoliti senzoru kamere da se pokaže u najboljem svetlu. Ne treba preterivati, ali dodatni mini reflektori su vrlo korisna, a ne previše skupa stvar kojom možete do neprepoznatljivosti unaprediti vaše snimke. Imajte na umu da se profesionalni snimci prave u specifičnim uslovima, u kojima je svetlo posebna kategorija, za razliku od vaše dnevne sobe ili kuhinje, kojima za dobre snimke često fali malo boljeg svetla.

Osvetljenje
Izvor: SmartLife / Unsplash / vnwayne fan

Ne zaboravite na zvuk

Ovde ne mislimo na muzičku podlogu (mada ni to nije loša ideja), već na dobar zvuk na snimcima. Flagship modeli često imaju po nekoliko mikrofona i mogu da snimaju usmereni zvuk, jako visokog kvaliteta, a imaju implementirano poništavanje spoljne buke.

Za jeftinije telefone topla je preporuka da imate eksterni mikrofon ili da za prvu pomoć koristite onaj sa hand-free slušalica. On će vam dozvoliti da se primaknete dovoljno blizu onoga čiji zvuk želite da snimite, a poništavanje buke će i dalje biti aktivno.

Zatvaranje prozora, vrata i utišavanje bučnih uređaja svakako je nešto što biste trebali da radite ukoliko želite da donekle eliminišete neželjenu pozadinsku buku.

Usporeni i time-lapse snimci

Ovakvi snimci koji se dodaju na snimke normalne brzine itekako mogu biti zanimljivi, ali treba ih koristiti kada to ima smisla, ne po svaku cenu. Većina modernih pametnih telefona podržava ove vrste snimaka, ali treba isto tako imati na umu da su usporeni snimci ponekad ograničeni na dosta nižu rezoluciju, pa uklapanje može biti nezgodno ako spajate 4K (2160p) i 720p.

Video snimci na telefonu
Izvor: SmartLife / Marko Nešović

Dobar primer usporenih snimaka su paljenje šporeta na gas, stavljanje začina sa visine, ubacivanje povrća u šerpu sa supom i snimanje efekta vode koja prska… Sa druge strane, time-lapse snimci mogu biti jako dobri kada želite da ceo neki proces poput sklapanja računara, pomenuto ljuštenje krompira ili spremanja ručka prikažete kao jedan kratak snimak od desetak sekundi.

Obrada video snimaka

Kada ste završili sa snimanjem, vreme je da počnete da ih sređujete. Iako ne deluje tako, ovaj posao može biti komplikovaniji od proces snimanja. Neki telefoni visoke klase dolaze sa jako dobrim alatima za sređivanje i uklapanje nekoliko snimaka (Samsung, Apple), kao i efektima prelaza i zvučnim zapisima koji se mogu ubaciti između. Ovo nije savršeno rešenje, ali ćete se iznenaditi koliko dobro mogu ispasti snimci napravljeni na telefonima.

Obrada video materijala
Izvor: SmartLife / Unsplash / Jakob Owens

Kao alternativa, i naša preporuka je da koristite neki od popularnih alata na računaru. Apple računari imaju besplatni iMovie koji je odličan, a tu su i Adobe alati i GoPro Quik, koji je besplatan, a omogućava mnogo toga. Čak ni oni alati koji se plaćaju kao što je Adobe Premiere Rush nisu baš toliko skupi, posebno, jer ih možete dobiti po mesečnoj pretplati za nešto malo više od 1000 dinara.