Vijesti

GOOGLE ILEGALNO PRATI ANDROID KORISNIKE? Ne mogu se ni izbrisati podaci o praćenju telefona

Autor Draga Ivanović Izvor mondo.rs

Kompanija Google ima oko 300 miliona Android korisnika samo u Evropi.

Izvor: Youtube / Printscreen/ Marques Brownlee

Nerijetko se spominju Google i privatnost u istoj rečenici, a to bude uglavnom u negativnom kontekstu.

Sada je u Francuskoj podnijeta žalba protiv Google-a koja tvrdi da ta kompanija ilegalno prati korisnike Android telefona, bez njihovog pristanka!

Navodno, Android telefoni generišu jedinstvene kodove koji se koriste u markentinške svrhe, a sa njima Google i oglašivači mogu da prate ponašanje korisnika koji koriste internet pregledač, sve sa ciljem da se plasiraju reklame u skladu sa ličnim interesovanjima korisnika. 

U pomenutoj žalbi koju je podnio austrijski aktivista za zaštitu privatnosti Maks Šrems, se ističe da se ti kodovi prave i čuvaju bez dozvole korisnika, zbog čega se krše pravila privatnosti koja važe u Evropskoj uniji. On urigira da francuski regulatori pokrenu istragu koja će utvrditi Google-ovu praksu praćenja i koja će natjerati tu kompaniju da se povinuje pravilima. Ukoliko se utvrdi da je ova tužba osnovana, on napominje da bi Google morao da plati odgovarajuću kaznu.

"Kroz ove sakrivene identifikatore na vašim telefonima, Google i treća lica mogu da prate korisnike bez njihovog pristanka" - rekao je Stefano Roseti, advokat grupacije Noyb iza koje stoji Šrems. "To je kao da imate puder na vašim rukama i nogama, ostavljate trag svega što ste radili na telefonu, od toga da li ste prevukli desno ili lijevo, pa do pjesme koju ste skinuli" - dodao je on, prenosi ArchTech.

Ove optužbe stižu u vrijeme kada Apple želi da donese promjene u tome kako se prate korisnici, od operativnog sistema iOS 14 sada sve aplikacije moraju da pitaju korisnike za dozvolu. Takva odluka je upalila alarm kod brojnih programera, najviše se kompanija Facebook protivila takvoj odluci.

Prošlog novembra je grupa Noyb podnela žalbu protiv Apple-a, u kojoj je optužila tu kompaniju da krši zakon tako što omogućava da se korisnici iPhone uređaja prate bez odobrenja. Taj slučaj se razmatra kod regulatornih tijela u Austriji i Španiji, dok je isti slučaj u Sjedinjenim Američkim Državama odbačen zbog toga što je "činjenično netačan".

Kompanija Google ima oko 300 miliona Android korisnika samo u Evropi, a u žalbi se navodi da korisnici ne mogu da izbrišu te identifikatore sa svojih Android uređaja.