Popularnost jedne nove društvene mreže izazvala novi trend koje ostale društvene mreže žele što pre da iskopiraju.
Potpuno neočekivano, ali društvena mreža Clubhouse je doživela neverovatnu popularnost u kratkom vremenskom intervalu, a razlog za to se može naći i u tome što su velika imena iz sveta tehnologije gostovala na toj aplikaciji.
Kada kažemo gostovali, to zaista tako mislimo jer Clubhouse se znatno razlikuje od ostalih društvenih mreža pošto akcenat nije stavljen na digitalnom sadržaju, njega ni nema (fotografije, snimci...), već Clubhouse deluje kao podkast.
Vodeće društvene mreže imaju tu naviku da kada vide nešto od konkurencije da odmah to isto prisvoje, tako su YouTube, Twitter, Instagram (pa čak i Netflix) i mnoge druge počele da kopiraju TikTok, a sada je red došao da iskopiraju i Clubhouse. Aplikacija Instagram želi da omogući svojim korisnicima da povedu razgovore kao što to radi Clubhouse uz pomoć audio soba.
Treba uzeti u obzir da je CH dostupan samo za iOS uređaje, što znači da veliki broj ljudi nije isprobalo tu aplikaciju, što može biti šansa za ostale društvene mreže da prisvoje te potencijalne nove korisnike.
Pored toga, Instagram je omogućio korisnicima i opciju Live Rooms o kojoj ste već imali priliku da čitate. Upravo će ta opcija, sa ovom koja tek treba da dođe, omogućiti korisnicima da naprave sobe u kojima će moći da razgovaraju sa svojim pratilacima. Sa sledećom verzijom će se na profilu naći i prečica za video pozive.
Kako bi nove opcije povezivanja korisnika što glatkije prošle, Instagram će dodati opciju gde ćete moći da kontrolišete sadržaj. Content control opcija će vam dozvoliti da cenzurišete pojedine reči, a jednom kada se pojave moraćete da kliknete na nju kako bi je otkrili.
Najuzbudljivija novina što se tiče ove aplikacije je end-to-end enkripcija koju Facebook planira da implementira. Naime, ona je za sada bila dostupna samo za WhatsApp, a ultimativni cilj Marka Zukerberga je da spoji Messenger, Instagram i WhatsApp u jednu aplikaciju za dopisivanje, što je već uveliko počelo pripajanjem Messenger i Instagram aplikacija, zbog čega usluge te kompanije nisu radile jedan period.
Ostaje pitanje kako će ta zaštita raditi pošto su sada te dve aplikacije za dopisivanje spojene, a poznato je da Messenger nema end-to-end enkripciju ("sa jednog kraja na drugi", osigurava da samo pošiljalac i primalac mogu da pročitaju poruku, dok svi ostali koji presretnu te podatke istu vide kao niz beznačajnih karaktera), što izaziva mnoga pitanja na koje još uvek nismo dobili odgovore.
Ove nove opcije koje možete da vidite i u ovim Twitter objavama su trenutno u fazi razvoja, te još uvek nisu dostupne korisnicima.