Šah-mat

YOUTUBE BLOKIRAO HRVATA ZBOG RASIZMA: Zabranili popularni kanal o šahu, razlog i više nego bizaran!

Autor Kristina Stevović Izvor mondo.rs

I tehnologija zna nekada žestoko da pogreši.

Izvor: YouTube/ Printscreen/ MasterClass

Nova serija "The Queen's Gambit"  sa striming platforme Netflix je ponovo popularizovala šah, iako je ova igra vanvremenski klasik.

Da i dalje postoji interesovanje za ovu igru nastalu pre dve hiljade godina, najbolje pokazuje njena zastupljenost na internetu.

Tako i jedan hrvatski jutjuber ima preko milion pratilaca koji redovno gledaju turnire u ovom sportu i to upravo na njegovom kanalu. Antonio Radić, na toj platformi poznatiji kao Agadmator je 28. juna 2020. godine doživeo neprijatno iskustvo i to od strane YouTube platforme.

On je dobio zabranu korišćenja YouTube-a, a da nije dobio obrazloženje zašto se to dogodilo. Na kraju se ispostavilo da je došlo do jedne velike greške, te da je Radić nepravedno optužen za rasizam. Naime, sistem moderacije YouTube platforme je takav da se oslanja na AI algoritam, to jest na veštačku inteligenciju.

Taj AI je "pobrkao lončiće", te je zabeležio kako ovaj jutjuber priča o "crnim protiv belih", te kako će "beli napasti crne" i druge slične izraze koje mogu da deluju rasistički kada nemaju kontektst. Kako je u pitanju šah, jasno je da se ovde govori o figurama i potezima, a ne o rasizmu.

Zbog ovog problema su naučnici sa Univerziteta Carnegie Mellon počeli da istražuju ovaj propust veštačke inteligencije koja je popularne šahovske kanale kažnjavala zbog "štetnog i opasnog" sadržaja. "Ukoliko koriste veštačku inteligenciju kako bi otkrili rasistički govor, ovakve nezgode mogu da se dogode" - rekao je Ašikir KudaBukšk, naučnik sa CMU, prenosi The Independent.

On je testirao tu teoriju koristeći najsavremeniji klasifikator govora, a sve kako bi prikazao više od 680.000 komentara prikupljenih sa pet popularnih kanala čiji je fokus na šahu. Nakon što je manuelno pregledao 1.000 komentara koje je veštačka inteligencija izdvojila kao "govor mržnje", rezultat je otkrio da je 82% tih komentara pogrešno klasifikovan kao uvredljiv, zbog upotrebe reči crno, belo, napad i pretnja. Treba dodati da je ovaj problem uveliko rešen, te da je Agadmator nastavio sa svojim radom. 

Tek ovog meseca je ovo istraživanje predstavljeno na godišnjoj konferenciji Udruženja za unapređenje AI.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.