Najnovija iOS verzija reći će vam jasno koja vas aplikacija prati i to se velikim kompanijama nimalo ne sviđa!
Apple je ozbiljan u vezi sa prekidanjem tradicije da nas aplikacije prate i iOS 14 u BETA verzijama već to pokazuje, a javno dostupna verzija 14.5 biće prekretnica mobilnih tehnologija.
Od te verzije iOS-a svaka aplikacija će morati da vas pita da li joj dozvoljavate da vas prati.
Prilikom upita prikazaće vam i tačno šta će sve da prati od vaših podataka i koliko daleko će to praćenje da ide. Već smo vam pokazali kako to izgleda u slučaju Facebook mreže, čiji podaci, koje mreža prati od korisnika staju na više do 10 iPhone ekrana! Facebook kompaniji se nimalo ne sviđa novi pristup zaštiti podataka, koju će Apple praktikovati, pa je serijom oglasa u SAD, ali i širom sveta u najpoznatijim dnevnim novinama pokušao da pokaže ljudima kako je štetno to što Apple radi i da će patiti samo mala preduzeća i pojedinci, koji zarađuju od platformi, koje prikazuju oglase.
S druge strane pogođena je i kompanija Google, koja je najpoznatija po prikazivanju oglasa svuda. Google je zbog nove Apple politike prema praćenju podataka čak otkazao unapred zakazana ažuriranja za svoje aplikacije u decembru i januaru samo kako korisnike ne bi morao da pita to čuveno pitanje - Da li pristajete da vas pratimo? - i prikazuje silne opcije, koje koristi za praćenje.
Umesto toga Google će za početak primeniti Apple pravila i prestaće da prati korisnike na kratko vreme, odnosno naći će način da im plasira reklame, ali u znatno manjem obimu. Google je u zvaničnom blogu objavio i poruku oglašivačima - da se spreme na značajni niže prihode od reklama na iOS platformi zbog novih pravila privatnosti. Takođe, Google je svestan da će korisnici, koji budu imali izbor da odrede da li će ili neće dozvoliti da ih neko prati verovatno u većem broju odabrati ovo drugo. Logično.
Prema stranim medijima sprema se pravi PR rat kompanija Google, Facebook i drugih velikih, koji barataju našim podacima sa kompanijom Apple, jer se nijedna neće lako odreći prakse da nas prati.
I nakon ovoga, ako nekom nije jasno koliko nas prate i koliko su podaci, koje kompanije sakupljaju od nas dragocene i kolike pare obrću - sad mu je valjda jasno!
Kad vas sledeći put Facebook, Google i druge aplikacije budu pitale smeju li da vas prate - kliknite na “NE“ i pokušajte da naučite da živite bez njih, pošto prete da će se povući, ako se ova praksa nastavi… Šteta je samo što ovako nešto nikad neće biti omogućeno Android korisnicima, zar ne?!