Vijesti

KOJOJ APLIKACIJI ZA DOPISIVANJE VI NAJVIŠE VERUJETE? Sve što Viber, Messenger, WhatsApp i druge rade, a nisu vam rekli!

Autor Ana Božović Izvor mondo.rs

One su izuzetno popularne i imaju veliki broj korisnika, samo jedna od njih ima preko 1,3 milijardi korisnika, u pitanju je Facebook Messenger.

Koriste se kao pristupačnija alternativa u slanju poruka i obavljanja video poziva, većina njih je besplatna, ali svaka od njih naplaćuje mnogo više nego što to mislite.

Mnoge od njih se reklamiraju kao „bezbedne“, ali su daleko od toga, te nemojte da se začudite ukoliko vaši lični podaci završe na internetu. Sve su generalno loše po korisnika, te malo koja čuva privatnost istog, ali neke su gore te besramno profitiraju na račun ljudi koji nesvesno prihvataju pravila o privatnosti kako bi mogli da koriste te aplikacije.

Radi podizanja svesti problema koji tek nadolazi, mnogi su počeli već sada da se borbe protiv imperije i monopola velikih tehnoloških kompanija koji eksploatišu svoju moć koju primenjuju na svojim korisnicima. Mi smo naleteli na jedan zanimljiv sajt koji je uporedio sve aplikacije za dopisivanje jednu do druge. U pitanju je internet stranica securemessagingapps, koja nam je dala u uvid aplikacije koje su najviše štetne po korisnike.

Tako su se na ovoj listi našle aplikacije za dopisivanje kao što su Facebook Messenger, WhatsApp, Viber, Google Allo, iMessage, Riot, Signal, Skype, Telegram, Threema, Wickr i Wire.

U našoj galeriji možete videti razne podatke, od toga ko finansira te aplikacije, da li daju podatke obaveštajnim službama, da li nude transparentan izveštaj, da li prikupljaju lične podatke korisnika/mušterija, da li poseduju enkripciju sa jednog kraja na drugi, kao i da li je ista uključena, da li je otvoreni kod aplikacije i njenog servera, da li te kompanije čitaju vaše poruke, da li enkriptuju metapodatke, da li poseduju opciju poruka koje se „samouništavaju“ i još mnogo toga!

Kada je polje obojeno crvenom bojom, to znači da ta stavka zabrinjava, dok je zeleno polje poželjno, odnosno nemate razloga za brigu. Žuto polje znači da ima malo razloga za brigu, dok prazna polja su ostavljena za nedostupne informacije. Autor ovog istraživanja je istakao da najviše veruje aplikacijama Signal, Threema i Wire, dok preporučuje da se ostale izbegavaju.

Tagovi