Rampa za DeepSeek

Posle 20 dana nezapamćenog rasta i svrgavanja ChatGPT-a sa trona – kineski AI zabranjen u SAD

Autor Miloš B. Jovanović

Kineski AI četbot DeepSeek R1, koji je za manje od 20 dana od lasniranja u SAD po popularnosti prestigao ChatGPT, zvanično je zabranjen za upotrebu u američkoj ratnoj mornarici.

kineski AI zabranjen u SAD Izvor: Costfoto / ddp USA / Profimedia

Američka ratna mornarica zabranila je upotrebu tehnologije veštačke inteligencije (AI) kineske kompanije DeepSeek. Zabrana se odnosi na korišćenje DeepSeek-ovog AI četbota u zvanične i privatne svrhe, što takođe podrazumijeva preuzimanje, instaliranje i svaki drugi način primene.

Četbot DeepSeek R1, veoma sličan ChatGPT-u kompanije OpenAI, je zahvaljujući svom otvorenom kodu, postao široko dostupan korisnicima i razvojnim inženjerima koji se bave vještačkom inteligencijom.

To ga čini potencijalno opasnim ukoliko se korisni na istom uređaju na kome se nalaze softveri i alplikacije posebne namjene, kao i povjerljive informacije.

Zvaničnik mornarice je za CNBC potvrdio da je direktiva u skladu sa politikom glavnog informacionog odjeljenja Ministarstva mornarice o generativnoj vještačkoj inteligenciji. Portparol Bijele kuće prethodno je najavio da će Savjet za nacionalnu bezbjednost ispitati moguće bezbjednosne implikacije DeepSeek-ovih usluga.

A iako druge zvanične zabrane, osim mornarice, nisu zabilježene, američki zvaničnici i zakonodavci pokazuju rastući oprez prema novom kineskom četbotu koji je za manje od 20 dana u SAD doživio do sada nevjerovatnu popularnost.

Pojedini američki kongresmeni pozvali su na uvođenje mjere koje bi trebalo da ograniče i uspore razvoj kineskog tehnološkog startapa. Predsjednik dvostranačkog Odbora za Kinu Predstavničkog doma američkog Kongresa Džon Mulenar je zatražio uvođenje strože kontrole izvoza tehnologija ključnih za izgadnju DeepSeek-ove AI infrastrukturu, kao što su Nvidia AI čipovi.