2030

Ilon Mask dobio zadatak da obori Međunarodnu svemirsku stanicu

Autor Dejan Komazec

NASA je razvoj vozila za obaranje ISS-a povjerila kompaniji SpaceX.

Izvor: NASA / Everyday Astronaut

NASA je Ilonu Masku i njegovoj kompaniji SpaceX povjerila razvoj letjelice koja će 2030. godine oboriti Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS). Ugovor za ovu misiju vrijedan je čak 843 miliona dolara.

Radni vijek ISS-a bliži se kraju, a dok se prave novi planovi, potrebno je da se modularna stanica, koja je tokom 25 godina u orbiti ugostila brojne astronaute iz različitih zemalja, ukloni iz orbite.

O "U.S. Deorbit Vehicle", kako NASA naziva ovu letjelicu, nije objavljeno previše informacija. Znamo da NASA tvrdi da će ona biti različita od SpaceX "Dragon" kapsule, koju agencija koristi za transport tereta i posade. Ipak, za razliku od tog rešenja kojim je upravljala kompanija SpaceX, NASA će po završetku radova preuzeti vlasništvo i operacije nad letjelicom koja će biti zadužena da bezbjedno obori ISS na Zemlju.

Kako će se letjelica i ISS raspasti prilikom povratka u Zemljinu atmosferu, najveći izazov pred Ilonom Maskom i njegovom kompanijom je da njihovi djelovi ne ugroze naseljena mjesta.

Izvor: NASA

NASA i njeni partneri su razmatrali mogućnost da taj zadatak povjere Rusiji, odnosno da iskoriste letjelicu "Progress" koju je razvio Roscosmos. Ipak, sprovedena studija je pokazala da je za ovaj manevar potrebno potpuno novo rešenje.

Iako je bezbjedno obaranje Međunarodne svemirske stanice obaveza pet svemirskih agencija (NASA, CSA, ESA, JAXA i Roscosmos), ostaje nejasno da li će sve zemlje podijeliti troškove ugovora sa kompanijom SpaceX.

Tagovi