Vijesti

NAJVEĆE SILE SAJBER KRIMINALA NA SVIJETU: Ovo su top 10, a jedna od njih je naš prvi komšija

Autor Marija Milošević Izvor Kurir

Države koja su se našle na ovoj listi rangirane su prema snazi i efektima sajber napada koji se u njima dešavaju i iz njih dolaze, kao i po profesionalizmu i tehnološkim vještinama kriminalaca

Izvor: Kurir/ Profimedia

Nakon trogodišnjeg istraživanja stručnjaka britanskog Univerziteta u Oksfordu i Univerziteta Novog Južnog Velsa iz Kanbere, objavljena je lista Svjetskog indeksa sajber kriminala (engl. World Cybercrime Index).

Rangiranje zemalja zasnovano je na prikupljanju podataka, tokom koga su istraživači anketirali stotinak eksperata za sajber kriminal sa svih strana svijeta.

Anketirani stručnjaci su upitani da identifikuju najznačajnije izvore pet najvećih tipova sajber kriminala, i da zatim rangiraju države prema snazi i efektima sajber napada, kao i profesionalizmu i tehnološkim vještinama hakera, odnosno kriminalaca koji iz njih dolaze.

Rusija je, prema ovom istraživnaju, proglašena za svjetsko žarište sajber kriminala, odnosno najznačajni i naveći izvor sajber prijetnji na globalnom nivou, zbog čega se našla na prvom mjestu liste.

Sledaća na listi je Ukrajina, ispod nje je Kina, potom Sjedinjene Američke Države, do na petom mjestu afrički kontinent predstavlja Nigerija.

A odmah iza zemlje iz koje nam često u spam folder stižu mejlovi o nasljeđenom bogatstvu, našao se istočni susjed – Rumunija, čiji su sajber kriminalci prema svojim vještinama i "zaslugama" zauzeli šesto mjesto na svijetu.

Velika Britanija je zauzela osmu poziciju, i tako se našla samo jedno mjesto niže od Sjeverne Koreje.

Top listu zemalja rangiranih prema Svjetskom indeksu sajber kriminala zaključuju Brazil na devetom i Indija na 10. mjestu.

Rezultate istraživanja Svjetskog indeksa sajber kriminala objavio je naučni portal PLOS One. Britanski i Australijski stručnjaci se nadaju da će proširiti svoje istraživanje kako bi ispitali različite nacionalne karakteristike sajber kriminala, kao što je uticaj nivoa obrazovanja, BDP-a ili stepena korupcije na količinu sajber kriminala koji dolazi iz neke zemlje.