Struktura ćelija od litijum gvožđe-fosfata je jeftina za proizvodnju i omogućava veću gustinu energije, što bateriji istog kapaciteta obezbjeđuje veću efikasnost a vozilima primjetno veći domet
Iako ni prije toga nije bila nepoznata, kineska kompanija BYD se ponajviše globalno pročula nakon što je krajem prošle godine pretekla Teslu po prodaji električnih automobila, čime je potvrdila da se nalazi u ozbiljnoj globalnoj ekspanziji.
Iz najvećeg kineskog proizvođača električnih vozila, koji je početkom februara najavio izgradnju fabrike automobila u Segedinu, stiže vijest o novoj inovativnoj bateriji koja bi trebalo da promijeni globalna pravila elektromobilnosti.
U saradnji sa kompanijom CATL, jednim od vodećih proizvođača baterija za električna vozila na svijetu, FinDreams, u vlasništvu BYD-a, je razvio inovativnu litijum gvožđe-fosfatnu bateriju (LFP – Lithium iron phosphate), za koju tvrdi da je dosta jeftinija za proizvodnju i dosta efikasnija u eksploataciji.
Plus, dvije kineske kompanije ističu da će nova baterija električnim vozilima omogućiti maksimalni domet od čak 1.000 kilometara sa jednim punjenjem!
FinDreams je, naime, razvio novu generaciju "BYD Blade" baterijskih ćelija čija ja glavna osobina bitno veća gustina energije, a najveća prednost jednostavnost njene strukture i niži troškovi proizvodnje.
Ime Blade, odnosno "oštrica" na engleskom, potiče od njenog posebnog dizajna. Riječ je o širokim jednoćelijskim baterijama koje se mogu postaviti u niz i u glavnu bateriju ubaciti "kao oštrica". Ćelije su pričvršćene posebnim tankim karikama preko cijele strukture, čime je proizvođač efikasno uspio da iskoristi sav raspoloživi prostor.
Struktura ćelija od litijum gvožđe-fosfata je jeftina za proizvodnju. A kada je i pomenutoj gustini energije riječ, BYD ističe njeno povećanje od čak 26,6 odsto u odnosu na strukturu današnjih konvencionalnih baterija, odnosno sa sadašnjih 150 Wh/kg na 190 Wh/kg.
"Tajna" novih baterija je prilično jednostavno objašnjiva – povećana gustina energije ćelija, uz zadržavanje istog kapaciteta baterije, obezbjeđuje veću efikasnost upotrebe i vozilima omogućava veći domet.
BYD već ugrađuje LFP baterija u neke svoje automobile, a očekuje se da će to uskoro početi da rade i drugi proizvođači električnih vozila, kao i da njihovo dalje omasovljenje daljeg smanjenja troškova njihove proizvodnje.
BONUS VIDEO: