"Evropa se pozicionirala kao pionir, shvatajući važnost svoje uloge kao one koja postavlja globalne standarde. Ovo je, vjerujem, istorijski dan", istakao je komesar EU za unutrašnja tržišta Tijeri Breton
Evropa je dobila prvi pravni akt koji reguliše upotrebu vještačke inteligencije (AI). Privremeni dogovor o "značajnim pravilima Evropske unije koja regulišu upotrebu vještačke inteligencije", postignut u petak, regulišu sisteme koji koriste AI u obradi podataka i informacija, kao što je ChatGPT, kao i upotrebu vještačke inteligencije od strane vlada u biometrijskom nadzoru.
Ovim političkim sporazumom, EU utire put ka tome da postane prva velika svjetska sila koja je donijela zakone kojima se reguliše vještačka inteligencija, konstatuje agencija Reuters.
Sporazum zahtijeva da osnovni AI modeli, kao što su ChatGPT i sistemi vještačke inteligencije opšte namjene (General purpose AI – GPAI) budu usklađeni sa obavezama transparentnosti prije nego što dospiju na tržište. To podrazumijeva izradu tehničke dokumentacije, poštovanje Zakona o autorskim pravima EU i detaljne informacije o sadržaju koji AI koristi za obuku.
Sporazum zabranjuje kognitivno-bihejvioralnu manipulaciju (npr. zamjene ličnostu u deepfake animacijama), neciljano uklanjanje slika lica sa interneta ili CCTV snimaka, kao i društveno rangiranje i sisteme biometrijske kategorizacije kojima bi se moglo doći do zaključaka o nečijim političkim, vjerskim, filozofskim uvjerenjima, ili seksualnoj orijentaciji i rasi.
Vlastima je dozvoljeno da koriste biometrijski nadzor u realnom vremenu u javnim prostorima samo u slučajevima kada dolazi do žrtava određenih zločina, kod sprječavanja stvarnih, sadašnjih ili predvidivih prijetnji, kao što su teroristički napadi, kao i u potrazi za osobama osumnjičenim za najteža krivična djela, prenio je Reuters.
"Evropa se pozicionirala kao pionir, shvatajući važnost svoje uloge kao one koja postavlja globalne standarde. Ovo je, vjerujem, istorijski dan", izjavio je evropski komesar za unutrašnja tržišta Tijeri Breton.
Dogovor između zemalja članica Evropske unije i članova Evropskog parlamenta postignut je nakon skoro 15 sati pregovora, koji su uslijedili nakon skoro 24-časovne debate od prethodnog dana. Dvije strane bi detalje razgovora trebalo da objave u narednim danima, što bi moglo da promijeni konačni oblik budućeg zakona.
BONUS VIDEO: