jačanje pozicija

Bloomberg: Kina "sipa" milijarde dolara u Huawei – pravi novog "kralja čipova"

Autor Miloš B. Jovanović

Strategija kineskih vlasti za unapređenje i osnaživanje industrije čipova podrazumjeva ogromana ulaganja i uvezivanje većeg broja kompanija u proizvodni sistem u čijem središu se nalazi Huawei

Huawei logo MWC 2019
Izvor: SmartLife / Huawei

Huawei razvija samodovoljnu čip mrežu, uz veliku pomoć kineske države. Prema istraživanju agencije Bloomberg, investicioni fond gradskih vlasti Šendžena dobio je sredstva sa samo jednim ciljem – postavljanjem kompanije Huawei u centar velike tehnološke mreže koju čine specijalisti za optiku, developeri čipova i prateće opreme i proizvođači hemikalija.

Odluka da se Huawei postavi za predvodnika došla je kao direktno naređenje samog vrha kineski vlade, rekla su dva izvora američke agencije. Država je čak od proizvođača zatražila da svoj flagship uređaj Mate 60 serije lansira ranije nego što je to bilo planirano, kako neku vrstu odgovora na posjetu sekretara za trgovinu SAD Đine Raimondo Kini.

Huawei Mate 60 pametne telefone pokreće kineski HiSilicon Kirin 9000S čipset, izrađen u 7nm proizvodnom procesu. Poznavaoci prilika u kompaniji Huawei kažu da je, grubo rečeno, Kina za najnaprednijom tehnologijom zaostaje bar pet godina.

Glavni razlog zbog koga su i Huawei i kompletna proizvodnja čipova u Kini na meti Sjedinjenih Država je zabrinutost da bi američka tehnologija u rukama kineskih proizvođača mogla biti primenjena kod čipova kakav je 9000S, sa ciljem da kontroliše dronove kojima upavlja vještačka inteligencija, superkompjutere za razbijanje šifara i nadzor.

Kompanija Shenzhen Major Industry Investment Group nastala je 2019. godine državnim sredstvima sa direktim ciljem da podržava razvoj industrije čipova, i do sada je investirala u desetine kompanija u lancu snabdevanja.

Kompanija za proizvodnju alata za pravljenje čipova SiCarrier povezana je sa Huawei-jem, otkrio je Bloomberg, a obje strane međusobno razmjenjuju stručnjake. Inženjeri SiCarrier-a rade na Huawei-jevim projektima, dok proizvođač je čipova sa partnerskom kompanijom podijelio na desetine patenata (uključujući tu patente za elektronske uređaje i data centre). Jedan dio SiCarrier-a zadužen je za proizvodnju opereme za pravljenje poluprovodnika.

Dio strategije za unapređenje i osnaživanje kineske industrije čipova je i Zetop Technologies, kompanija za proizvodnju optičkih mašina koje ređaju slojeve tranzistora na silicijumske pločice.

Izvor: Huawei

Ona je istovremeno i najveći akcionar kompanije Huawei, zajedno sa Institutom za optiku, preciznu mehaniku i fiziku Kineske akademije nauka, prenosi GSM Arena.

Holandska kompanija ASML Holding, koja praktično ima monopol na proizvodnju litografskih mašina, svoje proizvode ne prodaje u Kini. Međutim, Huawei i njegovi partneri su uspeli da angažuju jedan broj nekadašnjih radnika ASML-a da im pomognu u proizvodnji mašina za pravljenje čipova.

I ne samo da Kina ulaže 30 milijardi dolara u izgradnju fabrika i pogona za proizvodnju, nego država kompanijama takođe pomaže oslobađanjem od poreza, obezbjeđivanjem zemljišta i izgradnjom stanova za radnike, pokazala je analiza.

Ipak, država ne cilja na uspostavljanje pune samodovoljnosti u ovoj sferi. Sve navedene napore Kina ulaže kako bi stvorila domaće alternative na onim mjestima na kojima bi SAD i njeni saveznici mogli da prekinu snabdjevanje komponentama, kakva je proizvodnja silicijumskih pločica, na primjer, elektronskih tokova informacija.