ispred sad

Kina se "masovno robotizuje": Tvrde da u naredne dvije godine postaju svjetski lideri

Autor Miloš B. Jovanović

Kinezi vjeruju da će za kratko vrijeme uspjeti da naprave značajan prodor na polju razvoja i proizvodnje vještačke inteligencije, robotskih senzora, kontrole pokreta i interakcije među mašinama

Izvor: Agility Robotics

Broj tehnoloških kompanija koje se u današnje vrijeme uključuju u razvoj robotske tehnologije nije mali. Očekivano, na razvoju humanoidnih robota rade i kompanije u Kini, gde ne kriju da žele da postanu globalni lideri u oblasti vještačke inteligencije i robotike.

O tome svjedoči dokument Ministarstva industrije i informacionih tehnologija te zemlje, koji je dospio u javnost, a prema kome Kina namjerava da, osim razvoja robotike, u naredne dvije godine pokrene masovnu proizvodnju naprednih humanoidnih robota.

Najmnogoljudnija zemlja na svijetu, zbog toga, želi da u tu industriju uključi što veći broj kompanija, i time postavi standarde u razvoju robotike.

Zato vjeruju da će u naredne dvije godine uspeti da naprave značajan prodor na polju razvoja i proizvodnje vještačke inteligencije i robotskih senzora, kao i kontrole pokreta i interakcije između mašina.

Iako se u dokumentu kineskog ministarstva konkretni planovi i načini za realizaciju ove ideje ne navode, naglašava se zabrinutost da bi masovna proizvodnja robota mogla da "poremeti tržište" na sličan način kao što je to ranije sa računarima ili pametnim telefonima bilo slučaj.

Inače, kako podsjeća TechSpot, jedan nezavisni "think tank" je početkom ove godine objavio da se Kina, u čak 37 od 44 oblasti razvoja i primjene savremenih tehnologija, nalazi ispred Sjedinjenih Američkih Država (uključujući tu obrambene tehnologije, robotiku, vještačku inteligenciju i kvantne računare).

Zanimljivo je, ali i očekivano, da je nakon objavljivanja informacija iz dokumenta kineskog ministarstva, vrijednost akcija kompanija koje se bave robotskom tehnologijom porasla.

BONUS VIDEO:

Making Chat (ro)Bots
Izvor: Boston Dynamics