Crna rupa u središtu galaksije CEERS 1019 je stara više od 13 milijardi godina, a njene karakteristike su zapanjile naučnike.
Naučnici su pomoću Džejms Veb svemirskog teleskopa pronašli najstariju crnu rupu do sada. Do otkrića su došli dok su posmatrali CEERS 1019, drevnu galaksiju koja se formirala oko 570 miliona godina nakon Velikog praska. Međutim, naučnike su zapanjile karakteristike crne rupe u središtu ove galaksije.
Naime, ova crna rupa je "samo" 9 miliona puta teža od našeg Sunca, što je "daleko manje od ostalih crnih rupa koje su postojale u ranom univerzumu, a koje su detektovane pomoću drugih teleskopa", objašnjava NASA u zvaničnom saopštenju. "Ovi giganti obično sadrže preko milijardu solarnih masa, što ih čini lakšim za detekciju jer su značajno svjetliji".
Iako se i dalje smatra supermasivnom, crna rupa u središtu CEERS 1019 galaksije je misterija za naučnike, kojima nije jasno kako se tako mala crna rupa formirala u periodu koji je poznat po gigantskim crnim rupama. Ipak, i sama galaksija posjeduje neke interesantne karatkeristike.
Kako kaže NASA, CEERS 1019 galaksija je primijećena kao niz trostrukih svijetlih tačaka, a ne kao jedinstvena formacija u obliku diska poput mnogih drugih galaksija. "Nismo navikli da vidimo toliko strukture na slikama sa ove udaljenosti", kaže Džejhan Kartaltip, naučnica koja je učestvovala u istraživanju.
.
Utvrđeno je da ova galaksija usisava ogromnu količinu gasa dok istovremeno stvara nove zijvezde. "Spajanje galaksija je možda uzrok aktivnosti galaksijine crne rupe, što bi takođe moglo dovesti do povećanog broja formacije zvezda".
BONUS VIDEO: