Ono zbog čega su mnogi strahovali počinje da se ostvaruje - vještačka inteligencija preuzima ljudske poslove.
Ukoliko ste svima pričali da će nas vještačka inteligencija jednog dana sve zamijeniti, pravo je vrijeme da saopštite prijateljima da ste sve vrijeme bili u pravu, jer je jedna od najvećih medijskih i PR kompaniju u Kini, Bluefocus Intelligent Communications Group, upravo najavila da će uposliti AI umjesto eksternih autora i grafičkih dizajnera.
Kako navodi Bloomberg, koji je došao u posjed internog memoranduma koji kruži kompanijom, zaposlenima su saopšteni planovi o zamjeni eksternih radnika generativnom vještačkom inteligencijom. "Kako bismo prigrlili novi talas sadržaja generisanog vještačkom inteligencijom, počevši od danas, odlučili smo da obustavimo sve troškove za eksterne autore i dizajnere", piše u memorandumu.
Kako bi dobio licencu za upotrebu generativnih AI sistema, Bluefocus se obratio kompanijama Alibaba i Baidu, a akcije kompanije su, nakon što je memorandum postao javan, skočile za 19 odsto.
Već decenijama smo svjedoci da su automatizovani sistemi odmjenjivali ljudske radnike, međutim, malo koja tehnologija je izazvala zabrinutost kao što je to bio slučaj sa vještačkom inteligencijom. Prema istraživanju Goldman Sach banke, ovi sistemi bi mogli da zamijene četvrtinu radne snage u SAD i Evropi, što je čak 300 miliona radnika.
Autori istraživanja tvrde da će AI automatizacija imati neku vrstu uticaja na čak dvije trećine zaposlenih. Globalno, 18 odsto radnika bi moglo biti odbačeno u korist vještačke inteligencije, pri čemu su radnici u razvijenim zemljama u većoj opasnosti od onih u razvoju.
Međutim, nije sve tako crno u sprovedenom istraživanju. Kako se navodi, 63 odsto radne snage u SAD bi navodno zadržalo svoju poziciju, ali bi pomoću vještačke inteligencije sebi olakšali od 25 do 50 odsto obima posla.