Misterija

STVORIO SE VRTLOG IZNAD SUNČEVOG SJEVERNOG POLA! Naučnici nemaju objašnjenje

Autor Mirela Ljumić Izvor mondo.rs

Astronome je oduševio solarni vrtlog bluzu severnog pola našeg Sunce, ali objašnjenja za njegov nastanak još uvijek nema.

Izvor: NASA / GSFC / SDO

Sunce ne prestaje da nas iznenađuje, a najnoviji primjer toga je nevjerovatan solarni vrtlog koji su uočili naučnici agencije NASA. Ovaj nesvakidašnji prizor je rezultat Sunčeve plazme koja se odvojila od površine, a zatim kao tornado zakovitlala oko sjevernog pola naše zvijezde, ostavljajući naučnike u čudu.

Na ovaj nevjerovatan događaj je ukazala Tamita Skov, naučniča istraživač u Aerospace neprofitnoj korporaciji i nagrađivani edukator, koja je na svom Twitter profilu podelila snimak iz NASA-ine Solar Dynamic opservatorije.

Sam vrtlog se pojavio iznad 55. stepena geografske širine Sunca, ali ovo nije prvu put da je naučna zajednica primijetila ovu rijetku pojavu. Skot Mekintoš, solarni fizičar i zamenik direktora u Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere rekao je da se solarni vrtlog pojavljuje na istom mjestu tokom svakog solarnog ciklusa. Ipak, ovo je prvi put da su astronomi vidjeli vrtlog ovog kalibra, zbog čega su mnogi unutar naučne zajednice uzbuđeni.

Sunce prati 11-godišnji ciklus aktivnosti, a prema Mekintošu, vrtlog se pojavljivao oko 55 stepena geografske širine tokom svakog solarnog ciklusa otkad se vrše posmatranja naše zvijezde. Iako još uvijek nema objašnjenja zašto nastaje, astronomi vjeruju da je ova pojava povezana sa načinom na koji Sunce preokreće svoje magnetno polje.

Mekintoš kaže da se mnogi astronomi pitaju zašto se vrtlog pojavljuje baš na tom mjestu, samo da bi se pomjerio ka polu i nestao, ponavljajući ovaj proces na svakih nekoliko godina, ali odgovora još uvijek nema.

Međutim, nadamo se da će predstojeći projekti, kao što je Solar Orbiter koji će lansirati Evropska svemirska agencija, pomoći naučnicima da bolje razumiju ovaj fenomen, jer nas razumijevanje solarne aktivnosti može zaštititi od izuzetno opasnih solarnih oluja.

Tagovi