Solidno

Kolike otpremnine dobijaju otpušteni radnici velikih tehnoloških kompanija

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

U prve tri nedelje je otpušteno preko 100.000 radnika u tehnološkim kompanijama. U nastavku možete pročitati kolike su otpremnine dobili.

Izvor: YouTube / Simply Tech / Everyday Astronaut / The Economic Club of Washington D.C. / Meta

Iako je svijet bio u vanrednom stanju, tehnološke kompanije su tokom pandemije ostvarile rekordne profite. Kako bi uspjeli da izađu na kraj sa ogromnom potražnjom potrošača, ovi giganti su morali da uposle dodatnu radnu snagu. Ipak, kako je potražnja opala zbog normalizacije situacije sa korona virusom, a globalna ekonomska kriza primorala potrošače da svoja sredstva sve više usmjeravaju u neophodne potrepštine, kompanije su primorane da sada uruče otkaze velikom broju radnika. Međutim, da li ste se ikada pitali kakve otpremnine ti radnici dobijaju?

Samo u prve tri nedelje ove godine, preko 100.000 radnika u velikim tehnološkim firmama je izgubilo svoje radno mjesto, a izveštaj koji se sastavio CNBC, otkriva različite otpremnine koje sleduju pogođenim radnicima.

Otpremnine u kompaniji Google

Alphabet, matična kompanija kojoj pripada Google, je u petak najavila da otpušta oko 12.000 zaposlenih, odnosno oko 6% svoje globalne radne snage. Podnesak američkoj Komisiji za hartije od vrijednosti i berzu (SEC) otkriva da će otpušteni radnici dobiti otpremninu u vrijednosti od 16 nedelja rada, plus dvije nedelje za svaku godinu koju su proveli u kompaniji. Pored toga, sleduju im bonusi za prošlu godinu, plaćeno vrijeme za odmor i šest mjeseci zdravstvenog osiguranja.

Otpremnine u kompaniji Amazon

Početkom godine, Amazon je potvrdio planove za otpuštanje rekordne cifre od 18.000 radnika, što predstavlja oko 1,2% ukupnog broja zaposlenih. Amazon posluje širom svijeta, ali jedino smo upoznati sa otpremninama američkih radnika. Zaposleni koji će biti otpušteni su o tome obaviješteni 60 dana unaprijed, a na njima da odluče da li će nastaviti da dolaze na posao tokom tog perioda, jer će im kompanija svakako isplatiti te dane. Amazon će takođe ponuditi otpremninu u iznosu od nekoliko nedelja rada, fiksnu isplatu za raskid ugovora, zdravstvene benefite, kao i pomoć pri traženju novog posla.

Otpremnine u kompaniji Meta

Izvršni direktor kompanije Meta, Mark Cukerberg, je prošle godine podelio otkaze za 11.000 zaposlenih, što je oko 13% ukupne radne snage. Otpuštenim radnicima je obećana otpremnina u iznosu od 16 nedelja rada, kao dodatne dvije nedelje za svaku godinu provedenu u kompaniji. Meta je takođe rekla da će pokriti troškove zdravstvenog osiguranja u trajanju od šest mjeseci, kao i da će pružiti imigrantsku podršku za one koji su imali radnu vizu.

Otpremnine u kompaniji Twitter

Novi vlasnik kompanije Twitter, Ilon Mask, je nakon akvizicije planirao da pokaže vrata polovini svoje radne snage. Ipak, broj koji je napustio Twitter je mnogo veći, jer su mnogi zaposleni sami dali otkaz, ne prihvatajući novu "hardkor" politiku rada. Mask je kasnije izjaio da je svim radnicima koji su napustili kompaniju ponuđena otpremnina u iznosu od tri mjeseca rada.