Uprkos naprednom proizvodnom procesu, deluje da je Samsung i ove godine podbacio u proizvodnji vodećih čipova.
Kompanija TSMC je počela proizvodnju čipova zasnovanih na proizvodnom procesu od 3 nm. Ipak, iako njen najveći rival, Samsung, na papiru ima bolju tehnologiju proizvodnje koja bi čipsete naših uređaja mogla da učini još bržim i efikasnijim, čini se da će tajvanski gigant još neko ostati lider u proizvodnji flagship procesora zahvaljujući neverovatno visokoj stopi prinosa.
Nakon što je TSMC nedavno održao ceremoniju, otkrivajući svoju fabriku Fab 18 koja će masovno proizvoditi čipove na proizvodnom procesu od 3 nm, mnogi stručnjaci iz industrije poluprovodnika su procenjivali da će novi proizvodni proces imati stopu prinosa od 60 do 70 odsto, odnosno da će do 70 odsto čipova na jednom vaferu biti funkcionalno. Ipak, na osnovu najnovijih informacija, performans tajvanske kompanije je iznad svih očekivanja, jer je uspešnost proizvodnje čipseta negde između 75-80%, što su vrlo loše vesti za Samsung.
Naime, iako je južnokorejski gigant počeo proizvodnju na proizvodnom procesu od 3 nm još sredinom prošle godine, i koristi napredniju GAA tehnologiju - na koju TSMC tek treba da pređe u budućnosti - stopa prinosa je u početku bila užasno niska. Kako su verovali ljudi bliski planovima kompanije Samsung, samo 10-20% čipova na jednom vaferu je bilo funkcionalno. Samsung je svoju uspešnost navodno povećao udruživanjem sa američkom kompanijom Silicon Frontline Technology, ali brojke još uvek nisu poznate.
Kako se verovalo da će kompanija Qualcomm podeliti proizvodnju vodećeg Snapdragon 8 Gen 3 čipseta između ova dva proizvođača, najnovije TSMC brojke stope prinosa dovode u pitanje ulogu kompanije Samsung u budućoj proizvodnji, jer se procesori naručuju po vaferu, a ne po uspešnim jedinicama. Ovo zauzvrat znači veće troškove proizvodnje u slučaju lošije stope prinosa, a to se uvek odražava na krajnjeg kupca.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. TSMC čipovi, poluprovodnici i čipsetovi.jpg
Upravo iz ovih razloga, najnovije industrijske informacije navode da će TSMC ugrabiti većinu narudžbina, odnosno da će većina budućih flagship pametnih telefona imati čipove koje je proizvela upravo tajvanska kompanija.
Dakle, kako proizvođači telefona ne navode na kutiji uređaja ko je proizveo čipset, a ukoliko ste se nadali da ćete uskoro videti procesor Samsung proizvodnje u svom novom pametnom telefonu, sve je manja šansa da će vam takav uređaj zapasti.
Ostaje da se vidi da li će Samsung moći da odgovori na neverovatno visoku stopu prinosa svog rivala, što bi bilo vrlo značajno, pogotovo ako uzmemo u obzir da su prethodni čipovi koje su proizvodili - Snapdragon 888 i Snapdragon 8 Gen 1 - bili viđeni kao promašaj zbog nestabilnih performansi usled lošeg termalnog menadžmenta.