Smanjen prinos od žetve u Kini imao bi globalne posledice, jer bi uticao na rast uvoza i pojačao bi inflaciju u SAD i Evropi.
Kina će pokušati da zaštiti ovogodišnju žetvu od rekordne suše "sejanjem oblaka", koristeći reagense za stvaranje kiše.
Fabrike u provinciji Sečuan zatvorene su sredinom avgusta kako bi se uštedela energija za domove, gde je drastično povećana upotreba klima uređaja zbog velike vrućine i temperatura koje se penju i do 45 stepeni Celzijusa.
"Dani do kraja avgusta su ključni za useve pirinča u južnim delovima Kine", objasnio je ministar poljoprivrede Tang Renđijan, prenose mediji.
Kineske vlasti preduzeće hitne korake da obezbede jesenju žetvu koja čini 75 odsto godišnjeg prinosa, rekao je Tang.
Vlasti će pokušati da povećaju kišu utičući na oblake i prskanjem useva sredstvom za zadržavanje vode, saopštilo je ministarstvo poljoprivrede. Smanjen prinos od žetve u Kini imao bi globalne posledice jer bi uticao na rast uvoza, što bi dodatno povećalo pritisak na inflaciju u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi.
Dižu i dronove da "dozovu" kišu
Kina je razvila i potpuno novi sistem bespilotnih letelica za modifikaciju vremenskih prilika, sposobnih za detekciju oblaka, kiše, vetrova i aerosola u vazduhu na svojoj ruti leta. Kako prenosi Kineska medijska grupa, uspeh prvog leta označava proboj za bespilotne letelice (UAV) kineske proizvodnje za detekciju i modifikaciju vremenskih prilika.
Te letelice mogu doprineti smanjenju katastrofa i ekološkoj zaštiti, objavila je Korporacija za vazduhoplovnu nauku i tehnologiju.
"Platforma, koja se odlikuje velikim opterećenjem, dugotrajnošću, niskim troškovima održavanja i brzim postavljanjem, završila je svoj 75-minutni prvi let sa aerodroma u severozapadnoj kineskoj provinciji Šansi. Među novim funkcijama je lasersko-mikrotalasna dvostruka detekcija, aktivno/pasivno otkrivanje zglobova i detekcija na licu mesta", naveo je jedan od inženjera koji je radio na razvoju ovih dronova.
Protiv suše se dronovima bore i prave veštačku kišu i u Dubajiju.