Magično…

Kako nastaje Veliki mlaz gromova i zašto taj fenomen još uvijek zbunjuje naučnike

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Veliki mlazevi su veoma rijetki i samo do pet puta godišnje neko uspije da dokumentuje nešto poput ovog izuzetnog prirodnog fenomena.

Izvor: Guliver/Getty Images/Thinkstock

Grom ne udara samo na dolje, prema tlu, nekada je bes oblaka upravljen i ka nebu, o čemu svjedoči i rijedak atmosferski fenomen "Veliki mlaz".

Naučnici znaju još uvijek tek otprilike kako on nastaje, ali i dalje nisu sasvim usaglašeni oko toga šta je tačan uzrok ovog vrlo zanimljivog fenomena.

Naime, moćan mlaz kreće od gornje površine oblaka i prazni se nagore, ka jonosferi, sloju atmosfere koji počinje oko 48 kilometara iznad Zemlje.

Ovi mlazevi su toliko moćni da nekada premašuju 50 kilometara u dometu, te tako dodirnu i samu ivicu svemira, koja se nalazi na 100 kilometara od nivoa mora na Zemlji - takozvana Karmanova linija.

Naučnici su utvrdili da ovaj fenomen često nastaje iznad okeana, ali i tokom oluja iznad zemlje gdje nema puno pražnjenja elektriciteta, odnosno grom ne udara često. Vjeruju da možda nakupljeni elektricitet tako gleda gdje će da "pobjegne" i uspijeva da to uradi ka svemiru, umjesto ka tlu.

Naučnici i dalje pokušavaju da saznaju više o ovom fenomenu, ali otežava im činjenica da su oni rijetki, pa tako samo pet puta godišnje neko uspije da dokumentuje nešto poput Velikog mlaza, objašnjava N1.

Svakako su još jedan podsjetnik koliko je naša planeta čudesna i da treba da je čuvamo!

Tagovi