Da li ste se ikada zapitali kako se baca đubre u svemiru? Evo odgovora!
Objavljen je video koji pokazuje kako se baca đubre na Međunarodnoj svemirskoj stanici, i mnogi su iznenađeni jer do sada nisu ni znali da je to aktivnost koja se obavlja jednom u nekoliko mjeseci. Kompanija Nanoracks iz Hjustona u Teksasu predstavila je novu tehnologiju koja omogućava ekipi Međunarodne svemirske stanice (ISS) da lako i brzo baci smeće! Do sada, astronauti su morali da mesecima prikupljaju đubre, a potom da čekaju da stigne posebna teretna letjelica koja bi ga odnijela. Astronauti nedeljno popune dvije veće kante za odlaganje smeća, ili do 2.500 kilograma đubreta godišnje!
Kako se baca đubre na Međunarodnoj svemirskoj stanici?
Kompanija koja je napravila novi sistem za bacanje đubreta u svemiru navodi da je "caka" u tome što se smeće, naizgled, odlaže napolju. Uz Međunarodnu svemirsku stanicu je prikačen mali kontejner, odvojen vazdušnom komorom pod pritiskom. Kapacitet je do 300 kilograma, a kada se popuni, pritisak popušta, kontejner se odvaja i izbacuje kesu. Đubre potom lebdi dalje ka Zemlji gdje će sagoreti pri ulasku u atmosferu, a kontejner se vraća po novu rundu.
Đubre na Međunarodnoj svemirskoj stanici je dugoročni izazov, a o njemu se gotovo nikada ne govori javno. Stručnjaci smatraju da je pred čovječanstvom vrijeme kada će se sve više razmišljati o životu i radu u svemiru, i teme kao što je odlaganje otpada postaće od vitalne važnosti.
"Ovaj test je pokazao da postoji budućnost za odlaganje otpada u svemiru. Dodatno, sada smo sigurni i da ISS može da služi kao komercijalno polje za testiranje koje nam daje mogućnost da se bolje pripremimo za naredne faze putovanja na destinacije u niskoj orbiti", rekla je dr Amela Vilson iz te kompanije.
Pogledajte!