Ambiciozni planovi

POKORILI KINU, SADA SU NA REDU EVROPA I SAD: Realme napada direktno na najbolje Samsung i Apple telefone

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Kineski proizvođač pametnih telefona, kompanija Realme predstaviće svoje najjače telefone koji bi trebali da konkurišu vodećim Apple i Samsung modelima već prvog dana MWC sajma u Barseloni.

Realme GT2 Pro telefoni
Izvor: SmartLife / Realme

CEO kompanije Realme izjavio je u jednom od intervjua da ova kompanija planira da proda više od 85 miliona pametnih telefona u 2022. godini, a sve kreće od najboljih modela – GT2 i GT2 Pro, čija je evropska premijera zakazana za 28. februar, u Barseloni.

Napad na Samsung i Apple

Plan ovog ambicioznog proizvođača je da predstavi svoj prvi flagship model u Evropi i tako otpočne kampanju koja za cilj ima rast tržišnog udjela na ovom kontinentu. Kompanije koje trenutno dominiraju u segmentu najjačih modela na globalnom nivou su Samsung i Apple, a veliki rast je viđen i od kompanije Xiaomi.

Rupe na tržištu koje je iza sebe ostavila kompanija Huawei polako popunjavaju Xiaomi, Realme, Oppo, Vivo i drugi proizvođači, čiji rast je evidentan iz godine u godinu. Tako će se Realme ove godine prvi put pojaviti na MWC u Barseloni, čime se obilježava početak osvajanja velikih tržišta van Kine, na kojima su se stidljivo pojavljivali svih ovih godina, posebno u višem cjenovnom segmentu.

U galeriji ispod pogledajte kako izgledaju Realme premijum modeli za 2022. godinu.

Do sada je pozicija ove kompanije van matične zemlje bila uglavnom na cjenovno pristupačnijim modelima sa odličnim performansama i modernim dizajnom. Ta politika će se sada proširiti i na druga tržišta, sa dodatkom modela u visokoj cjenovnoj klasi, čime će ponuda biti kompletnija, a nešto slično je nedavno najavio i Xiaomi.

Moćan hardver

Da podsjetimo Realme GT2 ima Snapdragon 888 čipset, verzije sa 8 i 12 GB RAM-a i od 128 do 512 GB brze UFS 3.1 memorije, AMOLED ekran od 6,2 inča na 120 Hz i trostruki sistem kamera sa zasebnim makro modulom. Jača Pro verzija ima najnoviji Snapdragon 8 Gen 1, istu memorijsku konfiguraciju, te napredniji sistem kamera, posebno na ultra-širokoj koja navodno može da uhvati ugao od 150 stepeni, naspram oko 120, što je uobičajeno za kamere ovog tipa. Oba modela imaju baterije od 5000 mAh i brzo punjenje od 65 W koje puni telefon od 0 do 100% za koji minut preko pola sata.

Najavljene cijene za Realme GT2 i GT2 Pro su oko 500 i 700 eura.

 Jedan od problema sa kojima bi Realme mogao da se susretne u Evropi i drugim tržištima poput Amerike je nedovoljno poznat brend. Iako je kompanija samo u četvrtom kvartalu 2021. godine isporučila preko 20,6 miliona pametnih telefona, što je rast za skoro 50% u odnosu na prošlu godinu, nedovoljno jak brend na ovim tržištima mogao bi da uspori njihov napredak.

Sa druge strane, dok je Samsung dobro poslovao u istom periodu i ostvario rast od 8%, Apple je zabeležio pad u prodaji, što je situacija koju Realme definitivno mora da iskoristi, iako je Apple u ovom periodu, sa sve padom isporučio oko 81,5 miliona pametnih telefona.

Realme GT2 Pro
Izvor: YouTube / Mrwhosetheboss

Globalno tržište

Na globalnom tržištu u Q4 2021. godini, udio kompanije Realme je skromnih 6%, naspram 22% koliko ima Apple, 18% Samsung, 12% Xiaomi, 9% Oppo i 8% Vivo. Naravno ovo treba uzeti sa dozom rezerve, jer Apple pred kraj godine predstavlja svoje nove telefone, pa je njihov udio na globalnom tržištu tada najveći. Primjera radi u Q3 2021. godine Samsung je bio prvi sa 20%, Apple je imao svega 14%, Xiaomi 13%, a Oppo i Vivo po 10%.

Broj 2 u Indiji

Svoju šansu Realme svakako vidi kod kupaca koji više cijene odnos cijena/kvalitet od vjernosti brendu, što je strategija na kojoj je Realme ostvario popularnost posebno u nižem cjenovnom segmentu. Sada žele da to implementiraju i kod skupljih modela, kako bi proširili svoj portfolio i pojačali ponudu. Napomenućemo da je Realme izuzetno jak na tržištu Indije, gdje su broj 2, odmah iza Xiaomi, dok je Samsung na trećem mjestu.

Realme GT2 Pro
Izvor: SmartLife / Twitter / @UniverseIce

Nastavak strategije

Jedan od najvećih izazova sa kojima se susreće Realme je ubjeđivanje kupaca da kupe njihove telefone umjesto dobro poznatih proizvođača kao što su Apple, Samsung i Xiaomi. Ukoliko se drže dosadašnje strategije, snaga kompanije Realme leži u činjenici da mogu da ponude uređaje sličnih performansi po nižoj cijeni od konkurencije, ali treba imati na umu da tržište uređaja visoke klase nije toliko osjetljivo na cijenu kao na primjer srednja klasa. Dodajte tu i Xiaomi i druge pretendente kao što su Vivo i Oppo i jasno vam je da Realme čeka težak i trnovit put do kupaca u Evropi i SAD.

Tagovi