Bilo da kupujete prvi telefon za školarca, svoje roditelje, ili nekoga ko prelazi sa klasičnog na pametni telefon zahtevi uglavnom nisu veliki, ali postoje neke stvari na koje morate obratiti pažnju – pre svega ekran i bateriju.
Wiko Power U20 sve karte baca upravo na ove dve stvari: ekran i autonomiju. Uostalom, kada imate Power u imenu, prva asocijacija jeste dobra baterija.
Impozantne dimenzije
Impozantne dimenzije ovog telefona nisu za svačiji ukus, i ako ste navikli na male kompaktne telefone koji se koriste jednom rukom i staju u džep za sitninu u farmerkama – tražite dalje. Sa druge strane, veliki IPS ekran dijagonale 6,82 inča omogućava veliku radnu površinu, dovoljno udobnu za sve što vam padne na pamet.
Odnos stranica ekrana je 20,5:9, slično kao kod Samsung Galaxy S21 Ultra, namenjen za udobno skrolovanje u aplikacijama kao što su Instagram, Facebook, TikTok, Twitter i slične. Sa druge strane, kada poželite da nešto gledate, ovako veliki ekran je bliži tabletu, nego klasičnom telefonu, a širokougaoni odnos stranica maksimalno smanjuje crne štrafte iznad ekrana.
Lets POWER UP
Dizajn telefona je klasičan, ali dopadljiv. Wiko dizajneri su insistirali na "let’s POWER UP" natpisu na poleđini koji lepo razbija monotoniju, ali možda neće biti svakome po meri. U našem slučaju "Mint" boja deluje atraktivno, a pozadina je teksturisana, tako da ćete ga lepo držati u ruci, pre svega zbog fino zaobljenih ivica. Kućište kamera je blago izbačeno i crno, i lepo kontrira svetloj poleđini.
U paketu dolazi i silikonska obloga, koja je jako lepo iznenađenje, posebno kada uzmete u obzir da telefon košta 15.000 dinara, a da ovakva dodatna oprema košta skoro 10% ukupne cene uređaja. Originalne futrole su najbolje, jer u pravljene u milimetar po fabričkim specifikacijama, a to znači da su tačno onolike koliko je potrebno, i da vam ne smetaju pri svakodnevnom radu.
Od okolnih portova, tastera i konektora napomenućemo 3,5 mm džek sa gornje strane, ali i činjenicu da uz telefon dolaze slušalice, jer je tu i FM tjuner. Slušalice nisu šampion kvaliteta, ali od telefona koji košta 15.000 dinara i ne možete očekivati AKG ili Sennheiser kvalitet. Za prvo vreme će poslužiti, a vi po želji uvek možete dokupiti bolje.
Sa donje strane su smešteni USB port (micro B), otvor zvučnika i primarni mikrofon. Otvor za dve nano SIM i jednu microSD karticu je sa leve strane, dok se desno nalaze Power, klackalica za zvuk i taster za pozivanje Google asistenta.
Ekran
S obzirom na dimenzije i cenovnu klasu uređaja, okviri ekrana nisu veliki, a prednja kamera je izvedena u vidu „kapljice“, što je i najbezbolnija varijanta. Ekran ima rezoluciju od 1640x720 piksela, što na 6,82 inča dijagonale daje gustinu od 263 piksela, dovoljnu za ne previše zahtevnu upotrebu. Ono čime smo se prijatno iznenadili je da telefon ima implementiran Widevine DRM sertifikat, što znači da na njemu bez problema rade Netflix, HBO MAX/Go, Amazon Prime i drugi striming servisi, a što nije uobičajeno ni za mnogo skuplje telefone.
Wiko ne navodi zaštitu ekrana, ali u paketu stiže zaštitna folija koja je idealna za zaštitu od ogrebotina koje se mogu desiti pri svakodnevnoj upotrebi dok je telefon u džepu ili torbi.
MediaTek Helio G35
Iza velikog ekrana krije se skromni MediaTek Helio G35 čipset sa osam Cortex A53 jezgara na 2,3 GHz. Ovo nije najefikasniji čipset, ali sa osam jezgara relativno visoke frekvencije, računajte ne konzistentne performanse u dnevnim poslovima. Za grafiku se brine PowerVR GE8320 grafika, dovoljna za igranje osrednje zahtevnih igara, pre svega zbog nešto niže rezolucije ekrana. Primera radi Asphalt 9: Legends i Real Racing su radili korektno na ovom telefonu, pre svega zbog rezolucije ekrana koja ne opterećuje grafiku previše. Slično je bilo i sa PUBG, ali je, primera radi Call of Duty mobile radio bez problema, pre svega zahvaljujući više podešavanja grafike, pa je snižavanjem detalja PowerVR GE8320 grafika bez problema izbacivala preko 60 fps.
Sistem na raspolaganju ima 3 GB radne i 64 GB interne memorije koja se može proširiti microSD slotom, koji ne zahteva žrtvovanje jedne nano SIM kartice. Povezivanje se obavlja preko 802.11n Wi-Fi i Bluetooth 4.2 veze, dok je mobilna mreža ograničena na 4G/LTE.
Kamere
Sistem kamera se sastoji od tri senzora nazad: 13 MP + 2 MP + QVGA, dok prednja kamera ima 5 MP. Interesantno je da druga kamera od 2 MP nije širokougaona niti makro, već radi kao pomoć glavnoj kameri za kreiranje bokeh efekta, dok je treća QVGA kamera zadužena za prepoznavanje kadra, odnosno AI mogućnosti.
Za svoju klasu, kamera je pristojna, sa dobrim performansama kada u kadru ima dovoljno svetla. Kada padne mrak primetno je vreme dok kamera ne odredi fokus, ali kada to uradi, slike su iznenađujuće dobre, posebno kod lepo osvetljenih delova, sa vrlo kontrolisanim šumom. Problematični su veoma tamni delovi kadra ili izvori svetla, ali to je očekivano. Wiko Power U20 nema noćni režim, koji bi itekako dobrodošao za veoma tamne scene.
Selfi kamera
Naglašavamo i da je video ograničen na 1080p u 30 fps, ali i da je prednja kamera takođe dobra, koliko se to može očekivati od senzora od 5 MP. Najbitnije je da su boje konzistentne, a detalja ima u okvirima rezolucije senzora, pa ne treba očekivati čuda.
Android 11
Iako dolazi sa Android 10 operativnim sistemom, tokom testiranja smo dobili sistemsko ažuriranje na Android 11, što je uvek lepo videti. OS koristi Wiko launcher preko default verzije Google Android sistema, što znači da je sve na dobro poznatim mestima. Wiko dodaci su korisni i uglavnom se svode na prečice i gestove koji nisu implementirani na nivou sistema poput hvatanja slike ekrana sa tri prsta, navigacije gestovima i slično.
Wiko se trudio da ne optereti telefon dodatnim nepotrebnim aplikacijama, koje su se zadržale na Wiko Health, Smart Assist i još par korisnih dodataka.
Rad sa telefonom je bio korektan, ali imajte na umu da je ipak u pitanju bazični čipset, pa će vam se desiti da posle nekog velikoga ažuriranja ili instaliranja ogromne igre ili aplikacije telefonu ipak treba malo vremena da se "sabere".
Kako telefon nema senzor otiska prsta, otključavanje se obavlja isto kao kod iPhone – detekcijom lica ili ukucavanjem šifre. Doduše, prepoznavanje lica nije toliko brzo kao na iPhone 13, ali radi na istom principu.
Baterija vredna 4 dana autonomije
Jedna od najbitnijih stavki ovog telefona je svakako njegova mamutska baterija od 6.000 mAh, koja dolazi u paketu sa punjačem od 10 W. Ovo znači da će vam prosečna autonomija biti između tri i četiri dana, u zavisnosti od koliko igrate igre ili gledate serije i filmove na njemu, što je zaista impresivan rezultat. Punjenje nije nešto čime se treba hvaliti, jer je ovom punjaču potrebno preko četiri sata da bateriju napuni od 0 do 100%, ali s obzirom na to da ćete telefon puniti jednom u četiri dana, to i nije toliko strašno.
Mnogo toga za malo novca
Wiko Power U20 je jedan jako interesantan telefon niže srednje klase uređaja. Po jako povoljnoj ceni od 15.000 dinara dobijate veliki prostrani ekran, izuzetnu autonomiju, korektnu kameru, najnoviji Android operativni sistem i još ponešto što ne očekujete u ovom cenovnom rangu. Tu su i slušalice, silikonska obloga i zaštitna folija kao neočekivana dodatna oprema. Za prvi telefon za školarca ili veliki telefon sa dobrom baterijom za sve ostale, Wiko zaista nudi dosta toga po pristupačnoj ceni. Novi OS je samo bonus, kao i činjenica da možete da imate dve SIM i microSD karticu za trenutke kada napunite internu memoriju.
U ovoj cenovnoj kategoriji smo očekivali dosta manje, tako da nas je Power U20 prijatno iznenadio kao vrlo pristupačno rešenje za sve koji imaju ograničen budžet, a žele dobar pametni telefon za svakodnevnu upotrebu.
Wiko Power U20 specifikacije:
- Ekran: 6,82’’ IPS, 1640x720pix
- Čipset: MediaTek Helio G35 (8x Cortex A53 2,3 GHz.)
- GPU: IMG PowerVR GE8320
- RAM: 3 GB
- Skladište: 32/64 GB, zasebni microSD slot
- Glavna kamera: 13 MP + 2 MP + QVGA, video 1080p u 30 fps
- Selfi kamera: 5 MP
- Baterija: 6000 mAh, 10 W punjač
- Operativni sistem: Android 11 + Wiko UI
- Dimenzije: 173,8 x 78,6 x 9,45 mm
- Težina: 210 gram
- Materijali: Plastični ram, plastična leđa
- Konekcije: WiFi 802.11n 2,5 GHz, BT 4.2
- Ostalo: silikonska maska u paketu