Iako je lansiranje proteklo uspješno, pred Džejms Veb teleskopom je dalek i rizičan put – potrajaće mjesec dana, sve dok ne stigne na tačku koja je preko 1,5 miliona kilometara daleko od Zemlje.
Najsloženiji i najmoćniji teleskop u istoriji lansiran je 25. decembra, a zainteresovani njegov put kroz svemir mogu da prate uživo.
Uspješno lansiranje Džejms Veb teleskopa je tek prva faza kompleksne misije, pa ga sada očekuje put od preko 1,5 miliona kilometara do Lagranžove tačke (naziv za pet tačaka u orbitalnoj konfiguraciji gde malo tijelo na koje djeluje samo gravitacija može da bude nepokretno u odnosu na dva veća tijela – na primjer vještački satelit u odnosu na Zemlju i Mjesec).
Na putu do tamo teleskop bi trebalo da rasklopi toplotni štit i ogledalo, u složenom nizu precizno koordinisanih pokreta, a kako bi u narednih desetak godina mogao da snima duboki svemir.
Prije nego što pošalje prve rezultate, Džejms Veb teleskop će se tokom trideset dana putovanja do odredišta baviti rasklapanjem pomenutih djelova, a NASA je omogućila da se ovaj proces prati uživo preko posebne web stranice.
Tako će zainteresovani u realnom vremenu moći da vide koliko je teleskop udaljen od Zemlje (trenutno preko 380 hiljada kilometara), koliko mu je puta preostalo do Lagranžove tačke (trenutno preko milion kilometara), te kojom se brzinom kreće (trenutno oko 1,3 kilometara na sat). Nakon otvaranja toplotnog štita biće dostupni i podaci o temperaturama sa spoljne i sa unutrašnje strane.
Iako je lansiranje proteklo uspješno, pred Džejms Veb teleskopom je dalek i rizičan put. Potrajaće mjesec dana, sve dok ne stigne na tačku koja je preko 1,5 miliona kilometara daleko od Zemlje. Ukoliko sve protekne po planu, biće ovo najvažnija alatka od svih koje je čovječanstvo do sada smislilo i poslalo u svemir.