Na zvaničnoj stranici i dalje stoji da je kompanija posvećena provjeravanju informacija koje se dijele na platformama Facebook i Instagram, ali tužba koju je podnio novinar Džon Stosel otkriva drugačiju priču.
Nakon što nas je dugo uvjeravao da se informacije podijeljene na platformi provjeravaju, Facebook je nedavno priznao da provjeravanje činjenica (Fact-Checking) i nije tako savršeno.
Na zvaničnoj stranici i dalje stoji da je kompanija posvećena provjeravanju informacija koje se dijele na platformama Facebook i Instagram, ali tužba koju je podnio novinar Džon Stosel otkriva drugačiju priču.
Tako se saznalo da je borba protiv lažnih vijesti zapravo farsa, a sve je počelo nakon što je Stosel objavio video o požarima i globalnom zagrijevanju.
U pitanju je sadržaj u kojem učesnici globalno zagrijavanje niti osporavaju, niti potvrđuju, već uopšteno pričaju o šumama i o tome kako bi tehnologija mogla da pomogne u rešavanju problema.
Science Feedback, koji provjerava činjenice za kompaniju Facebook (ili Meta), je video označio kao neistinit, ili kao onaj kojem fali kontekst. Problem je bio „ton“, što znači da svako može da raspravlja o globalnom zagrijavanju koliko god hoće, samo ne smije da kaže da je u pitanju katastrofa koja će nas na kraju i uništiti.
Stosel je napravio video u kojem kaže da su za požare u Kaliforniji krivi loši postupci vlade, što je Facebook obilježio kao „netačno“. Uz post je objavljen i navodni citat „Za požare je odgovorna vlada, ne klimatske promjene“. Novinar u tužbi tvrdi da to nikada nije rekao i ističe da u videu jasno stoji da klimatske promjene pogoršavaju ovakve situacije, ali da je neodgovorno ponašanje vlade trenutno značajniji faktor.
Facebook je nakon ovoga umanjio Stoselov domet na platformi, čime ga je lišio većeg broja čitalaca, a krivicu je svalio na Science Feedback. Ovo nije prvi put da se neka vijest označi kao „lažna“, a da eksperti nakon toga potvrde suprotno. Vijesti su nakon toga „oslobađane“, ali prekasno da bi ikome više bile važne.
Ovo je druga strana medalje priče o lažnim vijestima – u početku se uglavnom raspravljalo o tome kako da se stane na put širenju dezinformacija, pa niko nije razmišljao da bi moglo da se dogodi da se istinite priče označavaju kao lažne, samo zbog toga što se nekome nije dopao ton.
Sistemi za provjeravanje činjenica nisu oslobođeni predrasuda, jer na ovom svijetu ništa nije savršeno. U pitanju su izgleda samo korisni alati uz pomoć kojih se Facebook oslobađa odgovornosti. Facebook je ipak privatna kompanija, te na kraju može da tvrdi da su zabrane pod sumnjom da se u postu dijele laži, samo „privatno mišljenje onih koji su činjenice provjeravali“.
Širenje dezinformacija jeste ozbiljan problem, pa se sve više platformi uključuje u borbu protiv lažnih vijesti. Inicijative imaju za cilj da mlađe generacije edukuju o načinima na koje se prepoznaje tačnost informacija koje se dijele, jer se zaključilo da starije generacije lako šire dezinformacije.