Vijesti

IZABRANE NAJBOLJE I NAJGORE KOMPANIJE GODINE: Možete li da pogodite ko su pobjednici?

Autor Milena Mijušković Izvor mondo.rs

Svakog decembra Yahoo Finance bira Najbolju kompaniju godine na osnovu performansi na tržištu i dostignućima u toku godine, kao i Najgoru kompaniju godinu na osnovu glasova publike oko kompanije koja ih je najviše nervirala u toku godine.

Kompanije
Izvor: SmartLife / Unsplash / Abbe Sublett

Yahoo Finance je medijski dio Yahoo mreže koji se uglavnom bavi finansijskim vijestima, uključujući berzu, saopštenja i finansijske izveštaje i spadaju u ozbiljne autoritete kada su finansije u pitanju.

Ove godine za najbolju kompaniju izabran je Microsoft prije svega zbog prelaska 2 biliona dolara tržišne kapitalizacije i skoka cijene dionica od 53% računajući period od godinu dana do 16. decembra 2021.

Prošlogodišnji šampioni

Sa druge strane, najgora kompanija godine se ne bira prema poslovnim uspjesima, već se sprovodi anketa među posjetiocima sajta, gde oni glasaju za kompaniju koja ih je najviše nervirala u poslednjih godinu dana. Prošle godine u vrhu su se našle kompanije Robinhood i Nikola.

Robinhood, kompanija koja se bavi trgovinom dionicama stala je na žulj korisnicima kada je prestala da kupuje dionice GameStop koje su zabilježile veliki skok u januaru 2021. godine. Sa druge strane, startap koji se bavi kamionima, kompanija Nikola je pobijedila prošle godine kao najgora, a kako ni ove godine nije imala nikakav poslovni uspjeh, vjerujemo da je gnijev korisnika usmjeren na promašenu investiciju.

Ubjedljivo prvi

Na prvom mjestu, daleko ispred konkurenata našao se Facebook, odnedavno poznat kao Meta, ista ona kompanija na čelu sa Markom Cukerbergom. Pored mnogo kontroverzi ove godine Facebook se suočio sa velikim brojem ozbiljnih optužbi od strane svoje bivše radnice Frances Haugen koja tvrdi da je Facebook svjesno ignorisao bezbjednosne probleme zarad rasta.

Facebook je u glasanju dobio 50% više glasova nego drugoplasirani kineski e-commerce gigant Alibaba, zbog velikog broja najrazličitijih pritužbi korisnika. Facebook, sa druge strane, bio je na tapetu zbog cenzure, gušenja slobodnog govora, ali i zbog političkog uticaja, posebno tokom pandemije kada se manipulisalo brojem žrtava u mnogim zemljama.

Pored političkih Facebook je kritikovan i zbog (lošeg) uticaja na djecu i mlade ljude preko platforme Instagram, posebno nakon što je otkriveno da je kompanija bila upoznata da Instagram loše utiče na probleme sa izgledom kod tinejdžerki, ali da nisu željeli da se bave time.

Frances Haugen govori pred Senatom
Izvor: YouTube / C-SPAN

Interesantno je i da je trećina ispitanika izjavila da Facebook (Meta) može da se iskupi tako što će priznati svoje greške i donirati značajni dio svog profita fondacijama koje se trude da učine dobro u svijetu na različitim poljima. Ne pomaže mnogo činjenica da je Facebook usred haosa optužbi promijenio svoj naziv u Meta, što su mnogi vidjeli kao način da se skrene pažnja, jedna od taktika koja se često koristi u ovakvim situacijama.

Izvor: SMARTLife / Facebook

Ostalih pet najgorih kompanija u 2021. godini su Alibaba, AT&T, Nikola, Tesla i Citadel Securitas zajedno sa Robinhood platformom za trgovinu dionicama kojoj ljudi definitivno i dalje ne mogu da oproste GameStop skandal.

Tagovi