Priča o nesrećnom mladiću, koji je prodao bubreg za novi iPhone je više nego istinita, a njen epilog je više, nego - tragičan!
Vjerovatno ste čuli priču kako je “tamo neki“ tinejdžer iz Kine prodao svoj bubreg, kako bi kupio novi iPhone, u to vrijeme aktuelni model iPhone 4. Mnogi nisu povjerovali u ovo, ali sajt Unilad donio je nastavak priče, koji nije nimalo lijep.
U to vrijeme, 2012. godine, sedamnaestogodišnjem tinejdžeru, koji je ilegalnim putem prodao svoj bubreg kako bi kupio iPhone 4 i iPad 2, nakon nestručnog odstranjivanja desnog organa je dijagnostifikovana bubrežna insuficijencija, koja je kasnije dovela do ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija.
Tad zdravom mladiću, za kojeg kineska policija i tužilaštvo navode samo ime - Vong - ilegalni trgovci organima izvadili su desni bubreg, a rana je zašivena i tretirana nestručno što je izazvalo komplikacije, na šta se nadovezao i loš postoperativni tok u nehigijenskim uslovima kod kuće (dječak je živio u jednom od najsiromašnijih djelova provincije Hunan).
Vong je u jednoj od Internet pričaonica naletio na čovjeka, koji mu je nakon kraćeg ubjeđivanja ugovorio odstranjivanje bubrega i odštetu od oko 3.000 funti. Vong je zamalo umro nakon te operacije, aprila pomenute godine. Cijelu situaciju otkrila je njegova majka, koja je insistirala da joj sin odgovori na koji način je došao do iPad 2 i iPhone 4 uređaja.
Čovjek, koji je ugovorio prodaju bubrega, kao i ostali odgovorni za vađenje i dalju prodaju organa, branili su se time da Vonga niko nije natjerao da proda bubreg, kao i da je tu odluku donio sam, za šta su ponudili i snimljene zapise pričaonice u kojoj su učestvovali. Uhapšeno je devet osoba, a osuđeno njih pet za namjerno povrijeđivanje i ilegalnu trgovinu organima. Vongova porodica je dobila odštetu od oko 230.000 funti, ali je nesrećni mladić ostao prikovan za krevet vjerovatno do kraja života.
Vong, za kojeg se kasnije saznalo da se preziva Šangkun, mora da ide na dijalizu svaki dan dok god je živ, u trajanju od nekoliko sati, kako bi preostali bubreg mogao da se izbori sa toksinima iz tijela, koje ne stiže da sanira samostalno. Pored toga i ožiljci, koji su ostali na njegovom tijelu, podsjećaće ga uvijek i sami za sebe na pakao, koji je lošom odlukom napravio.
Danas, Vong Šangkun ima 25 godina i nije zdrav i dalje, a nema više ni iPhone 4 i iPad 2. Ovo, nažalost, nije jedini ovakav primer.
U Kini su proizvodi Apple kompanije izuzetno popularni, ali su van kupovne moći najvećeg broja građana. U toj državi cijene ovih uređaja više su nego u drugim zemljama, upravo zbog ogromne potražnje.