Žena pretrpjela opekotine po licu i rukama nakon što su joj slušalice eksplodirale, u avionu na letu između Pekinga i Melburna.
Australijski Biro za bezbjednost saobraćaja (ATSB) je izdao upozorenje putnicima, uz slike neimenovane žene, čije su povrede tretirane, kada su joj se slušalice sa baterijama zapalile u toku leta avionom.
Dva sata nakon polijetanja, dok je putnica odmarala i slušala muziku, čula je glasnu eksploziju, kako je rekla ATSB-u: "Dok sam pokušavala da se okrenem, osjetila sam da me nešto peče po licu. Uhvatila sam se za lice , i tada su mi se slušalice spustile oko vrata. Nastavile su da me peku, pa sam ih zgrabila i bacila na pod. Varničile su i bilo je malo vatre na njima."
Najgora povlačenja uređaja u IT istoriji (FOTO)
Baterije i poklopac su bili tako vreli da se plastika otopila i slijepila sa podom aviona.
"Dok sam kretala da ih izgazim, stjuardese su već došle sa kofom vode da ih poliju. Stavili su slušalice u kofu i odnijeli ih u zadnji kraj aviona," rekla je.
Izvještaj, nažalost ne precizira koja vrsta slušalica je bila u pitanju, ali ATSB je potvdio da su pripadale ženi i da nisu u pitanju slušalice koje dijeli avio kompanija u toku leta. Takođe su rekli da je problem bio u litijum-jonskim baterijama koje ih napajaju a ne u samim slušalicama.
Samsung: Evo zašto neki Galaxy Note 7 eksplodira
Ovo nije prvi put da su li-on baterije krive za eksploziju. U avgustu 2016. godine desio se incident u avionu na sidnejskom aerodromu kada su se zapalile baterije koje je jedan od putnika transportovao, ne obezbjedivši im pravilno pakovanje, te su doživjele kratak spoj.
Zasad ne postoje generalna pravila u vezi litijum-jonskih baterija i uređaja na njih u avionima, te ih određuju individualne kompanije. ATSB podseća putnike da rezervne baterije nose sa sobom u odgovarajućoj ambalaži i da ih ne ostavljaju sa čekiranim prtljagom. Slična pravila imaju i druge kompanije, pa je najbolje prije leta da se konsultujete sa njima da bi utvrdili tačne smjernice.