Region

NOVI DETALJI ISTRAGE SVIREPOG UBISTVA ĐOKIĆA: Goran pozajmio 500.000 €, isplivala imena DUŽNIKA, plan skovan u zatvoru?!

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Goranu Đokiću, ubijenom 27. septembra sa suprugom Gordanom i ćerkom Lidijom u ataru sela Moravac, dužnici su trebali da vrate čak pola miliona eura.

Izvor: RTS/Printscreen/Kurir/M.S.

Najveći dug iznosio je 250.000 eura, a drugi na listi onih koji su pozajmljivali novac od Gorana jeste čovek pored čijeg imena je upisan iznos od 100.000 eura. Ostali ljudi koji su kod njega dolazili po pozajmicu tražili su i dobijali po 10.000-15.000 eura. Ukupna suma njegovih pozajmica kreće se između 480.000 i 500.000 eura. Nekima je, kako je do sada utvrđeno istragom, Goran novac pozajmljivao s kamatom, koja se kretala do 30 odsto. Drugima je tražio da mu vrate samo glavnicu.

"Dosadašnjim saslušanjima mještana Moravca ustanovljeno je da su kod Gorana mnogi dolazili s molbama za pozajmicu. Nikome u selu se nije predstavio kao zelenaš, već naprotiv, kao dobar komšija. Nikoga nije odbio", otkriva izvor blizak istrazi i dodaje da su sve to bili manji iznosi, na koje nije obračunavao kamatu.

Zato inspektori koji rešavaju trostruko ubistvo motiv zločina traže u većim iznosima pozajmljenim ljudima koji žive van Moravca. Neki podaci su nađeni u Goranovim bilješkama, a neki su dobijeni nakon saslušanja preko 100 poznanika, prijatelja i članova porodice. Niko od njih nije pao poligrafsko ispitivanje, što znači da je vrlo moguće da su govorili istinu.

"Isplivalo je nekoliko imena manjih preduzetnika iz Aleksinca. Sada se provjerava u kakvim su poslovnim odnosima bili sa Goranom. Utvrđuje se da li je riječ o klasičnim mjenjačkim poslovima s obzirom na to da je Goran vodio jednu od najvećih mjenjačnica u tom gradu ili pozajmicama. On je davao i zelenaške pozajmice, koje su inače opasne za dužnika jer se s kašnjenjem dug ponovo obračunava i brzo raste", objašnjava sagovornik.

Policiji zadatak ne olakšava činjenica da Goran s porodicom nije razgovarao o poslovima. Mjenjačnicu je vodio sam, a ćerki Lidiji nije dozvoljavao da mu pomaže, mada je to željela. Mišljenja o dešavanjima u Aleksincu su podijeljena. S jedne strane su oni koji tvrde da je Goran bio izuzetno pošten, da je poštovao zakon. Ima, međutim, i onih koji navode da je iza kulisa mjenjačnice vodio zelenaški biznis, sa najvećim kamatama u gradu.

Zbog toga je razlog trostrukog ubistva u Moravcu, kažu mještani, veoma jednostavan: dužnik nije mogao ili htio da vrati novac, angažovao je ekipu profesionalnih ubica, koje je platio mnogo manje od iznosa duga Goranu, a oni su ga pratili, sačekali i ubili. Gordana i Lidija su bile kolateralna šteta.

Inspektori iz Niša, Aleksinca i odjeljenja za krvne delikte beogradske policije prate i ostale tragove, pažljivo prateći da ne isključe iz opticaja ni jednu mogućnost.

"Kada bismo pravili rang listu mogućih motiva, u ovom času bismo 70 odsto vjerovatnoće dali zelenaškom ili običnom dugu, 20 odsto klasičnoj pljački, a 10 odsto obračunu ličnog karaktera", objašnjava sagovornik.

Brutalno ubistvo isplanirano u zatvoru?

Najvažnije pitanje je ko je "tipovao" Đokiće, odnosno ko je ubice proveo kroz divljinu do skrivenog mjesta ubistva i pustare u ataru sela Grejač, gde je spaljen Goranov automobil.

Poslednja informacija koju istražuje policija jeste da su podaci o Đokićima i terenu pogodnom za zločin potekli od čovjeka iz tog kraja osuđenom za ubistvo.

On kaznu od 2011. služi u Nišu i policija sada saslušava njegove cimere koji su u međuvremenu izašli na slobodu.

Tagovi