Region

MISTERIJA UBISTVA BULATOVIĆA: BATO JE DOBIJAO PRIJETEĆA PISMA, A EVO ŠTA JE O NJEGOVOJ LIKVIDACIJI REKAO SAVIĆEVIĆ

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Region je danas šokirala vijest o smrti ćerke poznatog sportskog radnika Branka Bulatovića, 39-godišnje Ane, a tragedija cijele porodice počela je još 2004. godine.

Izvor: MN Press

Danas je sve ražalostila vijest da je Ana Bulatović, ćerka Branka Bata Bulatovića, nekadašnjeg generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije i Crne Gore, preminula u 39. godini.

Ona je prije 17 godina ostala bez oca kada je Branko Bata Bulatović ubijen u prostorijama Fudbalskog saveza 26. marta 2004. godine, u 54. godini. Njegova smrt i dan-danas je misterija - još uvijek se ne zna ko je naručio njegovo ubistvo, kao i da li je likvidacija bila u vezi sa njegovim poslom u fudbalu ili nečim drugim.

Na Bulatovića je izvršen atentat na stepeništu prostorija saveza na Terazijama, oko 10:30 časova, a on je posle atentata hitno prebačen u Urgentni centar gdje su se ljekari borili za njegov život. Bulatović je preminuo dva dana kasnije od posledica pucanja u glavu. Prošlo je 17 godina od ovog ubistva, a ni dan danas se ne zna ko je naručilac ni ko izvršilac, a ponajmanje zbog čega.

Objavila je policija čak i foto-robot ubice Bulatovića, ali ni to nije bilo dovoljno da se otkrije ko je tog dana usmrtio generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije i Crne Gore.

Ubio ga profesionalac

Ova brutalna egzekucija u stilu holivudskih filmova šokirala je sportsku javnost tadašnje Srbije i Crne Gore, ali i Evrope. Istovremeno su počela i nagađanja o motivima ubistva. Način na koji je izvedeno svjedoči o profesionalcu koji je ispalio dva smrtonosna hica, zatim stavio pištolj u ručnu torbicu, pa mirnim hodom napustio mjesto zločina i izgubio se među narodom na Terazijama. Mnogi pretpostavljaju da je Bulatović žrtva organizovanog kriminala.

Nekadašnji šef beogradske policije Marko Nicović je tada objasnio:

"U pitanju je naručen posao. Bulatović je nekom zasmetao i to platio glavom. Ovaj tužan događaj je samo drugo lice fudbala, jer je ovaj sport idealan za pranje velikog novca. Naručioce treba tražiti u strukturama vezanim za kladionice, prodaju igrača. Posle raspada prethodnog sistema te grupe ostale su bez gazda u vrhu sistema, a nije zemunski klan bila jedina krimi-grupa u Srbiji", rekao je tada Nicović.

Mediji su tada prenosili da je moguć razlog ubistva leži u novcu. Nezvanično je Bulatović dobio nekoliko prijetećih pisama, a sam Bato se povjerio prijatelju da mu prijete iz Crne Gore.

"Nije ubijen zbog fudbala!"

Legenda jugoslovenskog i crnogorskog fudbala Dejan Savićević izjavio je 2008. godine da generalni sekretar FSJ Branko Bulatović nije ubijen zbog fudbala. On je takođe naveo da nijedno ubistvo funkcionera beogradskih klubova, koja su se desila poslednjih godina, nemaju veze sa fudbalom.

Savićević je istakao da tvrdnje iznijete u emisiji "Insajder", a prema kojima je Bulatović ubijen u trenutku kada je odlučio da prekine dugogodišnju praksu namještanja utakmica, nisu istinite.

"Sva ubistva koja se pominju u toj emisiji, od Arkana, preko oca Ace Bulića, Juse, pa do Bate Bulatovića, nemaju veze sa fudbalom. Ti ljudi jesu bili predsjednici ili visoki funkcioneri pojedinih klubova, ali nisu ubijeni iz fudbalskih razloga. Niko, pa ni Bulatović! Bio je moj prijatelj i naravno da mi smeta što se sada na taj način spekuliše o razlozima njegove smrti. Nagađaju da je ubijen zbog transfera, pa zbog nekakvih sertifikata, pa zato što nije registrovao prvenstvenu utakmicu, ali tvrdim da to nema veze sa istinom", rekao je tada Savićević u razgovoru za "Press".

Ko je bio Branko Bulatović

Branko Bulatović rođen je 10. 12. 1951. godine u Kolašinu. Aktivno je igrao fudbal u juniorskoj selekciji Budućnosti iz Podgorice, od 1965. do 1968. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1976. Od 1981. do 1987. bio je generalni sekretar FK Budućnosti. Godine 1987. prelazi u FSJ, gdje radi kao pravni savjetnik, a od 1991. postaje v.d. generalnog sekretara FSJ. Na mjesto generalnog sekretara FSJ izabran je 1993. godine.

Na sjednici Skupštine FSJ, koja je održana 30. 9. 2001, Branko Bulatović je ponovo izabran za generalnog sekretara FSJ, sa novim mandatom od četiri godine.

Od 1981. do 1987. Branko Bulatović je bio član Izvršnog odbora Zajednice klubova Prve savezne lige, a od 1985. do 1987. predsjednik Takmičarske komisije Zajednice. Bio je sekretar Organizacionog odbora FSJ za SP ‘90. u Italiji.
Od 1995. godine je član Izvršnog odbora Sportskog saveza Jugoslavije. Kao član delegacije FSJ, Branko Bulatović je učestvovao na kongresima Uefe i Fife, a od 1997. bio je član Komiteta za transfere UEFA.

Tagovi