Stručnjaci iz oblasti kriminalistike ističu da je brzo pribavljanje dokaza tokom istrage ključ za rješenje ubistva porodice Đokić. Oni navode da, ukoliko se dokazi ne uzmu u prvih deset minuta od zločina, poslije je mnogo teže da se nađu relevantni tragovi.
Od trenutka kada se zločin dogodi, istragu treba pokrenuti što prije, jer što više dana prođe detalje je sve teže otkriti. Istraga počinje od prve policijske patrole na mjestu zločina, kasnije forenzičara i tužioca. Snijeg, kiša i vrućina mogu da oštete ili skroz unište tragove, ali redosljed u istražnom postupku je isti.
"Za izuzimanje tragova veoma je loše da prođe 10 minuta, a kamoli sat vremena, tri dana ili 15 dana. Posebno ako se radi o biološkim tragovima", istakao je prof. dr Zvonimir Ivanović sa Kriminalističko-policijske akademije.
Doktor Mladen Milošević sa Fakulteta bezbjednosti navodi da to komplikuje istragu jer će protokom vremena svakako biti teže prikupiti sve dokaze. On navodi da je lociranje baznih stanica mobilnih telefona, razgovor sa očevicima, bilo kakva mrlja na nekom predmetu, putanja kretanja osoba, neki su od bitnih elemenata istrage. Čak i kada su tijelo ili oružje izgorjeli, postoje fizičko-hemijske metode pomoću kojih tragovi mogu da se vrate.
"Mi uvijek nađemo neke tragove, uvijek se nešto nađe. Možda nije odmah povezano sa izvršiocem direktno, ali kasnije može biti od velike pomoći u postupku", rekao je Ivanović.
On je naglasio da je nekad teško pomoću materijalnih tragova riješiti zločin, pa se istraga fokusira na druge elemente.
"Na primjer, to je kada imate neki video-zapis koji je materijalni dokaz, ali lošeg kvaliteta. Vi ćete tada uključiti neke druge ljude koje prepoznate na snimku da pitate da li je to taj čovjek na snimku i da li ga znaju, fokusiraćete se na te stvari", - objašnjava Ivanović.
Kad je u pitanju ubistvo porodice Đokić, on navodi da će kazna za ubice bez sumnje biti oštra jer je u pitanju brutalna egzekucija više ljudi.