EKSTREMNO OPAKI

OPASNI: Zoran Jakšić 3 puta pokušao da pobjegne iz zatvora, Čaba Der pretukao cimere, a evo sa kim robija Vlada Budala

Autor Jovana Raičević Izvor Kurir.rs

Pokušaji bjekstva iz zatvora, napadi na čuvare, posebni režimi čuvanja i neobični cimeri, samo su dio svakodnevice državljana Srbije koji su na izdržavanju doživotnih ili dugogodišnjih kazni za najteža krivična djela, piše Kurir.

Izvor: Kurir/ EPA, Profimedia, Privatna arhiva

Jedan od najpoznatijih zatvorenika u Južnoj Americi je Zoran Jakšić iz Zrenjanina, vođa klana Amerika! Uhapšen je 2016. u Peruu i zbog šverca kokaina osuđen je na 20 godina zatvora, navodi Kurir.

Iskopao tunel

- Jakšić se u decembru prošle godine ponovo našao na meti peruanskih istražitelja, i to zbog tajnog tunela koji je otkriven u jednom od najčuvanijih zatvora „Kastro Kastro”, u kome on robija. Prolaz je otkriven blizu zatvora i vjeruje se da je iskopan kako bi kroz njega pobjegao Jakšić. Obavještajnim radom uspjeli smo da saznamo da je kriminalna grupa Kartel de Sinaloa za tunel platila više od pola miliona dolara - izjavio je pukovnik specijalizovane brigade protiv kriminala Viktor Revoredo za portal Republika.

Izvor: Kurir/printscreen

 On je otkrio da je prvi korak koji je kartel napravio bilo angažovanje šest osoba za kopanje tunela.

- Policija je dobila upozorenje da Jakšić pravi planove za bjekstvo i zbog toga je on u februaru 2019. iznenada prebačen u drugi zatvor. Sada je otkriveno da je kriminalna grupa koja mu je kopala tunel, kada je saznala za Jakšićevu selidbu, obustavila radove i iskopani dio tunela popunila džakovima pijeska. Tunel nisu zatrpali, jer su čekali trenutak da on ponovo bude vraćen u „Kastro” i da onda nastave s radovima.

Posle ovoga, Jakšić se nije smirio, te je posle premještanja u zatvor u vojnoj bazi Kalao ponovo pokušao bijeg, navodi Kurir.

- Nisu iznijeti detalji najnovijeg plana, ali je poznato da je njegov premještaj prošao pod dosad neviđenim mjerama bezbjednosti. Inače, ispostavilo se da je Jakšić i 2019. tražio da ide kod ljekara, a da je planirao da pobjegne i tada, jer je shvatio da su istražitelji na tragu njegovog tajnog tunela - pisali su peruanski mediji.

Španski Alkatraz

Vladimir Milisavljević, zvani Vlada Budala, nekadašnji pripadnik zemunskog klana koji je u Španiji osuđen na 22 godine zajedno sa Lukom Bojovićem, robija u najozloglašenijem zatvoru u Španiji, a cimeri su mu okoreli kriminalci, među kojima su i teroristi Islamske države. On se godinama nalazi u najčuvanijem zatvoru Zuera u Saragosi, zvanom i „španski Alkatraz” i jedan je od 50 najopasnijih osuđenika, zbog čega je pod strogim mjerama.

- U zatvoru Zuera robijaju okoreli kriminalci, ubice, ali i teroristi. Smatraju se ekstremno opasnim i smješteni su u posebnom paviljonu. Milisavljević dijeli životni prostor sa čak pet islamista. Pored njega, u istom paviljonu je i Danijel Fernandez Asena, koji je osuđen kao džihadista, ali i terorista Fransisko Muhika Garmendija, zvani Pakito, koji je bio na čelu organizacije ETA, koja se borila za nezavisnost Baskije od Španije - prenijeli su španski mediji.

Izvor: Kurir/Epa

Plaćenik tukao cimere

Plaćeni ubica Čaba Der, koji je uhapšen u Pragu, a kome se u Srbiji sudi zbog ubistva Nebojše Markovića na Banovom brdu, u Mađarskoj je osuđen na doživotnu robiju zbog ubistva hrvatskog biznismena Ivana Serdarušića i mađarskog državljanina Lasla Ventule.

Der, poznat i kao „nasmijani ubica”, pretukao je dvojicu cimera u ćeliji, ističe Kurir.

- Prošle godine je premlatio pritvorenika koji je ubio ženu, jer ne može da podnese muškarce koji zlostavljaju žene - prenoio je prošle godine Blik.hu.

Primirje u zatvoru nije trajalo dugo, te je u junu Der ponovo napao, ovoga puta drugog cimera, kome se sudi zbog ubistva majke.

- Udario mu je glavom o zid i pesničio ga - pisali su mađarski mediji.

Izvor: Kurir

Ćelija kao diskoteka: Dolazile mu prostitutke

l Boravak Zorana Jakšića u zatvoru u Peruu obilježio je i skandal s prostitutkama. Naime, policija je na osnovu prisluškivanih razgovora došla do informacije da su njega u ćeliji posjećivale dame sumnjivog morala. Navodno, kriminalac Oskar Rodrigez Gomez, poznat po nadimku Turbo, organizovao je i plaćao žene koje su Jakšiću dolazile u ćeliju, a navodno je imao i stražara koji ih je propuštao.

U zatvoru ga je posjetila i jedna novinarka, koja je kasnije za medije ispričala da Jakšićeva ćelija podsjeća na diskoteke iz devedesetih, da ima čak dva mobilna telefona, televizor i knjige, kao i da dominira dezen tigrovih šara.

- Ovdje sve može da se kupi. Donose mi hranu koju želim. Boca viskija košta 100 dolara plus mito - prenijela je ona Jakšićeve riječi.

Izvor: Kurir/Privatna arhiva

Igor Vaclavić izaziva jezu: Subotičanina drže u staklenom kavezu!

l Hapšenje nekada najtraženijeg bjegunca iz Srbije, Subotičanina Igora Vaclavića, u Španiji je privuklo veliku pažnju, ali on je iza rešetaka nastavio da šokira. Vaclavić, koji je tražen zbog dva ubistva u Italiji, u Španiji je prilikom hapšenja ubio troje ljudi, a teško povrijedio dvoje. Svaki njegov izlazak iz zatvora pravi je medijski spektakl, jer jednog od najopasnijih čovjeka sprovode specijalci, vezanog lancima i uz neviđene mjere obezbjeđenja. Vaclavić, poznat i pod nadimcima Igor Rus i Igor Srbin, do sada je boravio u zatvoru Zuero, Tekseiro i Duenas, a prilikom suđenja ga smještaju u stakleni kavez.

- U Italiji je već osuđen na doživotnu robiju - objasnili su mediji.

Njegov boravak iza rešetaka obilježile su razne neprilike.

- U Zueri su mu čuvari prijetili smrću, pa je prebačen u Tekseiro, gdje su zbog njegovog dolaska podignute mjere bezbjednosti na najviši mogući nivo - navode mediji.

- Uprkos tome, on je tokom prebacivanja u zatvor Duenas napravio haos i povrijedio čak četvoricu stražara. Kada su ušli u njegovu ćeliju kako bi ga sproveli, Vaclavić ih je napao polomljenom keramičkom pločicom.

Tokom tog ročišta otkriveno je da su u ćeliji pronađene poruke koje je Vaclavić pisao na srpskom:

- Vrijeme je samo prozor, smrt su samo vrata. Vratiću se i tražiti svakoga od vas - napisao je serijski ubica, zaključuje Kurir.

Izvor: Kurir/EPA Antonio Garca