Region

ITALIJANSKA MAFIJA PRALA NOVAC I U KOMŠILUKU: Na blokiranim računima MILIJARDA EURA, pokriće im bila jedna pjevačica

Autor Gordana Bojanić Izvor Kurir Izvor Net.hr

Italijanski istražitelji su prije nekoliko nedjelja pronašli nove dokaze protiv 400 ljudi umiješanih u pronevjere goriva koje su organizovale dvije italijanske kriminalne organizacije - Ndrangeta i Kamora.

Izvor: Kurir

Jedan dio te istrage završio je u Hrvatskoj, gdje su postojale kompanije koje su služile kao pokriće za kriminalce. U međuvremenu je na njihovim blokiranim računima pronađena ukupno milijarda eura.

Istražitelji su rekonstruisali kako su se mafije integrisale na tržište kroz trgovinu mineralnim uljima, piše Telegram.

Sve je postalo jasnije kada je italijanska pjevačica Ana Betc, pravog imena Ana Betoci, koja je vodila jednu od kompanija uključenih u istragu, snimljena telefonom kako razgovara sa svojom sestrom: „Gdje ćeš p…. m?.? Iza mene stoji Kamora! Znate li koliko košta Felice? Kontrolišem da je sve donekle u skladu sa zakonom. Znate li koliko vrijedi? 15 miliona dnevno. Drugi ima još pet, a ja još pet. Zajedno imamo 15 i 10, 25, 30 miliona dnevno. Gdje idete za p…. m?.? ”.

Ana Betc zaustavljena je na italijansko-francuskoj granici u maju 2019. godine sa neprijavljenih 300 hiljada eura. Vozila je automobil Rols Rojc i navodno je išla u Kan na filmski festival. Istražitelji su kasnije pronašli 1,4 miliona eura u njenoj hotelskoj sobi - oduzet joj je novac, koji je navodno zaradila za klan Moćia.

Blokirano je ukupno 27 sumnjivih bankovnih računa, koji su pored Hrvatske otkriveni u Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Engleskoj. Eurodžast je takođe pomogao tužiocima protiv mafije. Zajedničkim snagama došli su do informacija da mafije zarađuju od ilegalne prodaje goriva. Dobili su i informaciju da peru nekoliko stotina miliona eura.

I kako je cijela stvar funkcionisala? Nudili su mineralna ulja nabavljena na crnom tržištu i prodavali ih po nižim cijenama. U opticaju su bili samo dokumenti na osnovu kojih je opravdan pretporez.

U tome su pripadnici kriminalne grupe ostvarili značajan dobitak zbog, kako je objašnjeno na konferenciji za štampu, različitog nivoa oporezivanja. Proizvodi su potom, sa lažnom pratećom dokumentacijom, prebačeni na lokacije za skladištenje gdje su čekali dalju distribuciju na legalno tržište.

Taj ilegalno zarađeni novac, prema istražiteljima, uložen je u kupovinu nekretnina, nakita, skupih satova i luksuznih automobila.