Region

TITO JE UMRO, POKRENITE TAJNU OPERACIJU "JEDINSTVO"! Bivši obavještajac PRVI PUT otkriva sve DETALJE BROZOVE SAHRANE!

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Kada je Josip Broz Tito preminuo u Ljubljani otpečaćen je žuti koverat u kome su stajala precizna naređenja šta dalje činiti.

Izvor: YouTube/Screenshot/egipt1974/Profimedia

Josip Broz Tito - vječita tema o kojoj se i dan danas govori. Posebno javnost i dalje intrigira njegov odnos i razlaz sa Jovankom Broz.

O tome je u jednom TV gostovanju govorila Jovanka Čolak Kirali, sestričina Jovanke Broz.

"Upoznali su se u Drvaru. To je bio prvi susret Jovanke i Tita. Od tada se više nisu razdvajali. Gdje god se Tito kretao ona je dobijala naređenje da ide sa njim. Tetka mi je pričala da kad se rat završio ona se vratila u našu Liku u rodno mjesto Pećani. Nakon jedno mjesec dana došli su ljudi iz kabineta i vratili je nazad u službu. Vraćena je u kabinet kao lični sekretar Josipa Broza Tita", rekla je ona.

Dodala je i to da joj je Jovanka pričala da su je prisluškivali. Na to se nadovezao unuk Josipa Broza, Joška Broz koji je rekao da je Ranković postavio prislušne uređaje po nagovoru Steve Krajačića.

"To je urađeno navodno da bi se brzo reagovalo u slučaju da se Titu nešto dogodi dok je sam. Ranković je smijenjen a posle toga su ti uređaji postavljani i u wc i u kupatilo. Svuda. Jovanka nema veze sa tim. Ona je Tita voljela kao Boga. Toliko ga je voljela da je to prešlo u paranoju. Danas pričaju kojekakve priče da je htjela da uzme vlast i slično. To nije tačno. Ona je samo željela da Tito bude siguran. Jovanka je bila zadnji stub odbrane za njega jer je u tašni nosila pištolj", ispričao je Joška Broz na TV Happy.

Prema njegovim riječima razlaz njih dvoje je nastao zbog njenih želja da njegovo obezbjeđenje bude što sigurnije.

"Zato je ona dala taj spisak generala koji bi trebalo da budu u Titovom najbližem okruženju koji su sastavili ona i Đoko Jovanić. Tito nije volio da se ona meša u politiku. Rastanak se djelom desio i zbog svega što su radile razne službe počevši od Dolanca i Ljubičića", rekao je Joška Broz.

 Napomenuo je da je Jovanka mnogima i dodao da je zaista bilo sramota ženu jednog predsjednika države ostaviti da živi u kući koja je ruina. 

O tome da li je u razlaz Jovanke i Tita prste umiješala i Služba državne bezbjednosti, kako je pripremana Titova sahrana i šta je operacija "JEDINSTVO", govorio je Boža Spasić, nekadašnji pripadnik DB.

"Za nas u službi je bila katastrofa kad smo čuli da je došlo do informacija da su se razišli Jovanka i Tito. Operativni dio službe nije bio upućen u to što se dešavalo oko Jovanke. Jer to je bila politička borba protiv Jovanke Broz i to na nivou predsjedništva i Komiteta. Dosta informacija je dolazilo u sve službe. Ja sam radio u službi za borbu protiv terorizma i emigracije. Emigracija je u svojim glasilima komentarisala dosta odnos Tita i Jovanke kao i to šta će biti sa Jugoslavijom kad Tito umre. A onda smo mi dobili jednu depešu da nikakve informacije primamo niti šaljemo u vezi sa Jovankom Broz", ispričao je Spasić.

 Istakao je da kada se Tito razbolio u službi je sačinjen poseban protokol.

"Otvorena je savezna operativna akcija “JEDINSTVO”. U kabinetu podsekretara za državnu bezbjednost i u kabinetu ministra unutrašnjih poslova stajao je jedan veliki žuti koverat na kome je pisalo – otvoriti operativnu akciju “JEDINSTVO” samo u slučaju smrti Gorana. Naime, Služba je Tita tokom njegovog boravka u bolnici u Ljubljani ali i kasnije tokom njegove sahrane zvala pseudonimom – Goran", otkrio je Spasić.

Prema njegovim riječima DB je operaciju sahrane druga Tita izveo na takav način da se i dan danas predaje u pojedinim školama.

"Zatvorili smo zemlju ali da niko ne zna da je Jugoslavija zatvorena. Svaki pripadnik službe bezbjednosti imao je bedž. Bilo je angažovano nekoliko stotina pripadnika službe na pripremi sahrane. Koliko je služba bilo dobro organizovana govori i podatak da je uz sve pripadnike službe DB bio i određen jedan pripadnik ministarstva spoljnih poslova kao oficir za vezu. Meni je bilo dodijeljeno da obezbjeđujem švedskog kralja Gustava. Postavka je bila ovakva – u prvim kolima idem ja, iza nas kralj Gustav, a iza njegovog vozila idu još jedna kola sa tri operativca", rekao je Spasić.

 On je podsjetio i da su na dan sahrane Tita, od samog vrha Ulice Teodora Drajzera do Gazele bila parkirana vozila stranih delegacija.

"Naređenje je bilo da strani telohranitelji ne mogu imati oružje kod sebe i da ne mogu biti u koloni u kojoj su se nalazila vozila DB. U jednom trenutku mi među našim vozilima spazimo neki mercedes. Priđemo a u njemu kompletno sirijsko obezbjeđenje predsjednika Hafiza el Asada. Jedva smo ih otjerali odatle", rekao je Spasić.

Tagovi